RU UA
1

Керівник психологічної служби МВС: фахівці для роботи з військовими є, хочемо достукатися до кожного

Війна в Україні 12:52 - 11 липня 2024

Усі військові МВС, які були на лінії фронту, перебувають у полі зору

Андрій Костюк: Я не говорив би про поляризацію "військові-цивільні", протиставлення бачу в соцмережах. Також можливо, є сенс на держрівні створити спільноти ветеранів за принципом "рівний - рівному"

Андрій Костюк: Я не говорив би про поляризацію "військові-цивільні", протиставлення бачу в соцмережах. Також можливо, є сенс на держрівні створити спільноти ветеранів за принципом "рівний - рівному"

У системі МВС достатньо психологів, орієнтованих на роботу з військовослужбовцями, проте немає ще культури звернення до фахівців у разі психологічних проблем, зазначає начальник управління психологічного забезпечення МВС України Андрій Костюк.

Деталі

...Не тільки в системі МВС, а в цілому в суспільстві є певна стигматизація – відсутня культура звернення до психологів. Від психологів вимагають результатів, але ж силоміць милим не станеш, - розповів Костюк в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

У цьому контексті керівник психологічної служби додав: "От скільки треба психологів, щоб вкрутити лампочку? Один – за умови, якщо лампочка готова вкручуватися. Тобто, якщо людина готова до змін – вистачить і одного психолога, а коли "не бачить - не чує - не може", то навіть сто суперфахівців-психологів нічого не зможуть зробити".

Відповідаючи на запитання про те, чи сформовано вже ядро психологів, орієнтованих на роботу з військовими, зокрема травмофокусованих фахівців, Костюк зазначив: "Так, можу сказати, що такі психологи є. І готуємо ще фахівців за вузькими напрямами".

Він висловив жаль у зв’язку з тим, що внаслідок війни почастішали випадки психологічного травмування.

...Бачити смерть побратимів, відчувати цю всю напругу – це великий травматичний досвід. У нас було мало психологів, які з цим працювали. Тому почали зміцнювати цей напрям: відібрали психологів і зайнялися їхнім навчанням, - зазначив керівник психологічної служби МВС.

Говорячи про те, як мотивувати військовослужбовців звертатися по допомогу до психологів, Костюк наголосив: "Складно примусити людей працювати над собою – має бути усвідомлення і власне бажання. Загалом уже є впевнені поступові рухи".

...Сім'я, зокрема, може стати такою мотивацією, тож будемо запускати інформаційні кампанії, щоб достукатися до кожного, - підсумував він.

  • Усі військовослужбовці системи МВС України, які були на лінії фронту, поранені або повернулися з полону, перебувають під наглядом психологів міністерства.

Костюк розповів, що для повноцінного повернення бійців до цивільного життя організовано обов'язкові психотерапевтичні групи для опрацювання внутрішніх травм, контролю емоцій, коректної поведінки в соціумі.

...Другий напрям - це соціально-психологічний тренінг, який дуже важливий для соціальної адаптації, - додав Костюк.

Відповідаючи на уточнювальне запитання, чи всі військові МВС, які були на лінії фронту, перебувають у полі зору психологів, Костюк сказав: "Саме так. Це пріоритетний напрям, на якому постійно наголошує глава МВС".

...Усі хлопці і дівчата, які проходять службу на передовій, отримали поранення, були звільнені з полону, - всі вони є в нашій базі, де фіксується проведена з ними психологічна робота, всіх їх ми підтримуємо і допомагаємо, - уточнив він.

За словами керівника психологічної служби МВС, щодо кожного з таких бійців визначено потреби соціального характеру та психологічний супровід.

...Коли вони проходять лікування, то з ними працюють клінічні психологи, - додав Костюк.

Також він зазначив, що зі звільненими з полону проводиться окрема робота.

...Вони обов'язково проходять реінтеграційні заходи та постізоляційний супровід.

  • У військовослужбовців немає тенденції негативного ставлення до цивільних, є певне протиставлення в інформаційному просторі, соцмережах і факти брутального ставлення цивільних до військових.

...Я узагалі не говорив би про поляризацію. Не бачу якогось негативу до цивільних з боку військових, часто чую "не було б цивільних - нема за що було б воювати, - розповів Костюк.

Він додав: "Певне протиставлення бачу в інформаційному просторі, в соцмережах, але в особистому спілкуванні з військовими такого не чую".

Водночас, як пояснив Костюк, усе залежить від людини.

...Боєць, який на передовій, втомлений від постійного стресу, особливо якщо перебуває в гарячих точках тривалий час, може зненавидіти всіх і вся, не тільки цивільних, - сказав начальник психологічної служби МВС.

За його словами, суспільство необхідно готувати до адекватного ставлення до військових.

...Ми вже бачимо, що є непоодинокі випадки, коли люди поводяться грубо щодо військових. У всьому має бути гармонія і здоровий глузд, - наголосив Костюк.

За його словами, з пораненими військовими, наприклад з інвалідністю, слід спілкуватися на рівних.

...Головний посил: не намагайтеся зробити їм краще: не потрібне співчуття, має бути емпатія, повага, гордість і правильна комунікація, - пояснив він.

Водночас він додав, що у випадках явної агресії можна застосовувати різні комунікативні психологічні техніки, але "головне - не входити в емоційний резонанс, зберігати спокій і рівновагу, бути раціональним, бо агресія завжди викликає ще більшу агресію".

...На третьому році війни втомлені всі - і військові, і цивільні, тому важливо кожному дбати про своє ментальне здоров'я, бо маємо бути сильнішими, мудрішими і поважати одне одного, - а це тяжка праця над собою, - підсумував Костюк.

  • Психологи системи МВС України працюють із військовослужбовцями за ізраїльськими протоколами, отримують супервізійну підтримку, консультуються в американських психологів і психіатрів, знайомляться з їхньою ветеранською політикою.

...У нас вийшла змістовна та плідна співпраця з ізраїльськими колегами: робили спільні зустрічі та навчання психологів кожного підрозділу МВС за ізраїльським протоколом. Також зробили те, що раніше ніхто не робив – упровадили супервізійну підтримку, - розповів Костюк.

За його словами, раз на місяць відбуваються зустрічі, на яких ізраїльські колеги підтримують психологів МВС, також спільно коригуються програми роботи з військовослужбовцями.

...Використовуємо й американський досвід. Знайомилися з їхньою ветеранською політикою, вивчали, як вони займаються процесом реабілітації, - додав керівник психологічної служби.

Також, наголосив він, плідна співпраця склалася з університетом Каліфорнії.

...Їхні професори-психіатри, психологи дають нам більш глибокі знання з когнітивно-поведінкової терапії, роботи з ПТСР тощо, - уточнив Костюк.

...З досвіду США та інших зарубіжних країн, можливо, є сенс упровадити на державному рівні так звані терапевтичні спільноти за принципом "рівний - рівному, - висловив думку керівник психологічної служби.

Він пояснив, що йдеться про об'єднання військових у спільноти, де зустрічі відбуваються без участі психолога.

...Вони встановлюють свої правила комунікації та допомагають один одному - це добре впливає на їх відновлення, - розповів Костюк.

Ми не маємо права "валити фронт", нам потрібні досвідчені військові: Клименко про демобілізацію.

Джерело: interfax

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин