Росіяни модернізують "Шахеди" іноземними компонентами та збільшують дальність польоту – ГУР
Росія дедалі частіше використовує китайські технології замість західних компонентів

рф налагоджує виробництво реактивного Shahed-238 з дальність 2 500 км/Фото: ГУР
Головне управління розвідки виявило суттєві зміни у виробництві російських ударних БпЛА з використанням іноземних компонентів. Вказується, що росія налагоджує виробництво аналогу Shahed-238 з новим двигуном та модифікує Shahed-136.
Деталі
Від початку 2025 року зафіксовано низку суттєвих змін у будові Shahed-136. Росія модернізує безпілотники, які використовує для майже щоденних атак по Україні.
На профільному порталі розвідки War&Sanctions було опубліковано дані про іноземні компоненти у зброї рф, зокрема у дронах. За даними порталу, у російському озброєнні ідентифікували 4400 іноземних компонентів, а також 140 типів БпЛА та 88 підприємств, залучених до їхнього виробництва.
Зокрема, з початку 2025 року розвідка зафіксувала низку суттєвих змін у будові БпЛА Shahed-136 (російські найменування – "Герань-2" та "Гарпія"):
- новий вид бойової частини вагою 90 кг;
- польотний контролер, блок розподілення потужності та акумуляторна батарея були перенесені з носової частини до хвостової;
- встановлено додатковий баласт на конструкцію безпілотника.




Розвідники виявили на 8-канальній CRP-антені супутникової навігації наліпку із маркуванням китайською та англійською мовами Agricultural equipment parts ("Запчастини до сільгосптехніки"). Номер на ній вказував на виробництво цього обладнання у 2024 році.
В ГУР зазначають, що спосіб виготовлення та колір корпусу цієї антени схожий на інші вузли та агрегати "шахедів" серії "Ы" виробництва Ірану та росії, тому виявлена наліпка може бути використана для введення в оману щодо реального походження та призначення обладнання.
В розвідці аналізують, що росія дедалі частіше використовує китайські технології замість західних компонентів. Крім того, на російських виробничих потужностях запущено нові серії БпЛА:
- Серія Ы та Ъ — виготовляються на заводі в Єлабузі;
- Серія КЦ — виробляється на заводі "Купол" в Іжевську, доповнюючи попередні моделі К та КБ;
- Фіксується використання нових 12-канальних CRP-антен "Комета" замість 8-канальних "Комета М8".
Окрім цього російські війська почали споряджати бойовими частинами дрони "Гербера", які раніше виконували роль безпілотників-імітаторів: вироблені в Єлабузі БпЛА встановлюють уламково-фугасну ОФБЧ-2,5 та кумулятивні інженерні боєприпаси КЗ-6.




У розвідці додали, що росія налагоджує виробництва аналога реактивного Shahed-238 – "Герань-3" із малогабаритними турбореактивним двоконтурними двигунами Tolou-10/13, котрий здатен забезпечувати швидкість польоту до 550-600 кілометрів на годину на дальності 2500 км.
Масове використання рф оптоволоконних дронів - величезна проблема для України на сьогодні, заявив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов. Він зазначив, що рф має достатньо ракет для продовження своєї терористичної діяльності.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!