Кліматична конференція COP28 завершилася підписанням угоди про відмову від викопного палива
Хоч це й голосно звучить, але більше є символічним моментом, адже підписанти документа ніяк юридично не зобов'язані його дотримуватися

Учасники кліматичної конференції COP28 ухвалили угоду про відмову від викопного палива/Фото: Sean Gallup/Getty Images
Конференція Організації Об’єднаних Націй зі зміни клімату COP28 завершилася в середу, 13 грудня, підписанням угоди про відмову від викопного палива для досягнення нульових викидів парникових газів до 2050 року.
Деталі
Угода не вимагає від країн поступового припинення або скорочення використання викопного палива. Але це все одно перший настільки масштабний випадок, коли країни погодилися відійти від енергії, яка виробляється із негативними наслідками для клімату. Єврокомісар з питань клімату Вопке Хукстра зазначив:
Людство, нарешті, зробило те, що давно, давно, давно назрівало. Тридцять років — 30 років! — ми витратили, щоб досягти початку кінця викопного палива.
Попри те, що формулювання в цій угоді заходять далі, ніж будь-які попередні, деякі експерти кажуть, що цього недостатньо. Джон Ф. Керрі, посланник США з клімату, заявив, що багато людей хотіли б чіткішого формулювання щодо необхідності почати скорочення викопного палива в це критичне десятиліття.
На кліматичній конференції 2015 року в Парижі країни встановили орієнтир щодо запобігання підвищенню глобальної температури більш ніж на 1,5 градуса за Цельсієм у порівнянні з доіндустріальним рівнем. Досягнення цієї мети вимагає скорочення викидів парникових газів на 43% до 2030 року та на 60% до 2035 року.
Але останні дослідження показали, що цього року світові викиди вуглецю досягнуть рекордного рівня, попри те, що глобальні температури вже піднялися на 1,2 градуса за Цельсієм у порівнянні з доіндустріальним рівнем. За даними NASA, вуглекислий газ, який виділяється сьогодні, може залишатися в атмосфері від 300 до 1000 років.
Нова угода вимагає від країн погодитися потроїти глобальні потужності відновлюваної енергії та подвоїти глобальні середньорічні темпи підвищення енергоефективності до 2030 року. Вона закликає до "прискорення зусиль" щодо поступового скорочення використання вугілля, вимагає від країн скоротити викиди метану та закликає до переходу від викопного палива в енергетичних системах.
Угода не є юридично обов’язковою і не може вимагати від країн її виконання. Так само її формулювання залишає "лазівки" й не засуджує використання "перехідних" енергоресурсів, використання яких також забруднє атмосферу.
Загалом експерти та активісти позитивно зустріли ухвалення цього символічного документа, але наголошують, що для досягнення результатів необхідне дотримання таких угод й пришвидшення реальних змін для збереження клімату.
Раніше ми повідомляли, що 2023 рік уже став найтеплішим в історії спостережень й кілька тижнів до його кінця не змінять цього, згідно з даними Європейської служби зі зміни клімату Copernicus (C3S).
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!