RU UA
1

Союзники мають намір переглядати внесок у фінансове забезпечення військової допомоги Україні

Світ 12:31 - 11 липня 2024

Вони засудили атаки рф на населення і лікарні України 8 липня, закликали рф негайно припинити війну і вивести війська

Союзники з НАТО оголосили про забезпечення військової підтримки Україні в розмірі 40 млрд євро протягом наступного року. Також заявляють про "незворотній шлях" України до членства в альянсі

Союзники з НАТО оголосили про забезпечення військової підтримки Україні в розмірі 40 млрд євро протягом наступного року. Також заявляють про "незворотній шлях" України до членства в альянсі

Союзники мають намір переглядати внесок у фінансування допомоги Україні, який становитиме 40 млрд євро на наступний рік, із саміту НАТО в Гаазі 2025 року.

Деталі

Відповідне положення прописано в декларації саміту НАТО, ухваленій у Вашингтоні.

...Ми підтверджуємо нашу рішучість підтримати Україну у створенні сил, здатних протистояти російській агресії сьогодні і стримувати її в майбутньому. З цією метою ми маємо намір надати мінімальне базове фінансування у 40 мільярдів євро впродовж наступного року, а також гарантувати сталий рівень безпекової допомоги, щоб Україна могла переважати, беручи до уваги потреби України, наші відповідні національні бюджетні процедури та двосторонні угоди у сфері безпеки, які союзники уклали з Україною. Глави держав і урядів переоцінюватимуть внесок країн НАТО на майбутніх самітах НАТО, від саміту НАТО в Гаазі 2025 року, - сказано в документі.

Водночас у декларації деталізується, що зобов'язання щодо подальшого фінансування поширюється на витрати, пов'язані з наданням військової техніки, допомоги та навчання для України, включно із закупівлею військової техніки, натуральною підтримкою та пожертвуваннями, витратами, пов'язаними з утриманням, логістикою та транспортуванням військової техніки для України, витратами на військову підготовку для України, оперативними витратами, пов'язаними з наданням військової підтримки Україні, інвестиціями і підтримкою оборонної інфраструктури і оборонної промисловості, тощо.

...Уся підтримка України з боку союзників відповідно до вищезазначених критеріїв буде враховуватися, незалежно від того, чи здійснюється вона через НАТО, на двосторонній, багатосторонній основі або в будь-який інший спосіб. Щоб підтримати справедливий розподіл тягаря, країни НАТО прагнутимуть виконати це зобов'язання за допомогою пропорційних внесків, зокрема з урахуванням їхньої частки у ВВП Альянсу, - пояснюється в декларації.

Крім того, союзники звітуватимуть перед НАТО про підтримку, надану у зв'язку з цим зобов'язанням, двічі на рік, причому перший звіт включатиме внески, надані після 1 січня 2024 року. На підставі цього Генеральний секретар надасть огляд усіх заявлених союзниками внесків.

...Окрім військової підтримки, передбаченої цим зобов'язанням, союзники мають намір і надалі надавати політичну, економічну, фінансову та гуманітарну підтримку Україні, - наголошується в документі.

  • Союзники з НАТО засудили російські атаки на український народ, зокрема, на лікарні 8 липня, поклавши всю відповідальність за агресивну війну проти України і закликавши негайно вивести свої війська з її території.

...Ми найрішучішим чином засуджуємо жахливі напади Росії на український народ, зокрема на лікарні, 8 липня. Росія повинна негайно припинити цю війну і повністю і беззастережно вивести всі свої сили з України відповідно до резолюцій Генеральної Асамблеї ООН, - йдеться в декларації Вашингтонського саміту альянсу.

Союзники констатували, що Росія несе одноосібну відповідальність за агресивну війну проти України, що "є кричущим порушенням міжнародного права, включно зі Статутом ООН".

...Не може бути безкарності за зловживання і порушення прав людини з боку російських силовиків і посадових осіб, воєнні злочини та інші порушення міжнародного права. Росія несе відповідальність за загибель тисяч мирних жителів і за завдання значної шкоди цивільній інфраструктурі, - наголошується в документі.

Союзники знову заявили, що ніколи не визнають незаконну анексію Росією української території, включно з Кримом.

...Ми також закликаємо Росію вивести всі свої сили з Республіки Молдова та Грузії, дислоковані там без їхньої згоди, - деталізується в декларації.

Союзники зазначили, що Росія прагне "фундаментально перебудувати архітектуру євроатлантичної безпеки".

...Всеосяжна загроза, яку Росія становить для НАТО, збережеться і в довгостроковій перспективі. Росія відновлює і розширює свій військовий потенціал, продовжує порушувати повітряний простір і провокаційні дії. Ми солідарні з усіма союзниками, які постраждали від цих дій. НАТО не прагне до конфронтації і не становить загрози для Росії. Ми, як і раніше, готові підтримувати канали зв'язку з Москвою, щоб знизити ризик і запобігти ескалації, - прописано в документі.

Крім того, союзники засудили "безвідповідальну ядерну риторику Росії, включно з оголошеним нею розміщенням ядерної зброї в Білорусі, що демонструє позицію стратегічного залякування".

...Росія збільшила свою залежність від систем ядерної зброї і продовжує диверсифікувати свої ядерні сили, зокрема шляхом розроблення нових ядерних систем і розгортання ударних засобів подвійного призначення малої та середньої дальності, і все це становить загрозу, що зростає, для Північноатлантичного союзу, - сказано в декларації.

Союзники нагадали, що Росія порушила, вибірково виконала і відійшла від давніх зобов'язань з контролю над озброєннями, тим самим "підриваючи глобальну архітектуру контролю над озброєннями, роззброєння і нерозповсюдження".

...Ми виступаємо проти будь-якого розміщення ядерної зброї на орбіті навколо Землі, яке порушувало б статтю IV Договору про космос і серйозно загрожувало б глобальній безпеці. Ми глибоко стурбовані повідомленнями про використання Росією хімічної зброї проти українських сил, - деталізується в документі.

Союзники зазначили, що Росія також "активізувала свої агресивні гібридні дії проти союзників, зокрема через довірених осіб, у кампанії в євроатлантичному регіоні".

...До них належать диверсії, акти насильства, провокації на кордонах союзників, використання нелегальної міграції як інструментів, шкідлива кібердіяльність, електронне втручання, кампанії з дезінформації та шкідливий політичний вплив, а також економічний примус. Ці дії являють собою загрозу безпеці союзників. Ми ухвалили рішення щодо подальших заходів із протидії російським гібридним загрозам або діям індивідуально та колективно і продовжуватимемо тісно координувати свої дії, - наголошується в декларації.

Союзники також переконані, що поведінка Росії не зупинить рішучість і підтримку України з боку союзників.

...Ми також продовжимо підтримувати наших партнерів, найбільш уразливих до російської дестабілізації, оскільки вони зміцнюють свою стійкість перед лицем гібридних викликів, що також присутні в наших сусідах. Ми сповнені рішучості стримувати і протидіяти агресивним діям Росії та протидіяти її здатності проводити дестабілізуючу діяльність щодо НАТО і союзників. До нашого наступного саміту ми розробимо рекомендації щодо стратегічного підходу НАТО до Росії з урахуванням мінливої обстановки в безпековій сфері, - йдеться в документі.

  • Союзники з НАТО оголосили про намір забезпечити Україні мінімальне базове фінансування військової підтримки в розмірі 40 млрд євро протягом наступного року.

...Оголошено про обіцянку довгострокової допомоги в гарантуванні безпеки України у вигляді надання військової техніки, допомоги та навчання для підтримки України у створенні сил, здатних протистояти російській агресії. За допомогою пропорційних внесків країни НАТО мають намір забезпечити мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року, а також гарантувати сталий рівень допомоги у сфері безпеки, щоб Україна могла переважати, - сказано в декларації.

Союзники також ухвалили рішення створити Службу допомоги та навчання НАТО в сфері безпеки для України (NATO Security Assistance and Training for Ukraine (NSATU) для координації поставок військової техніки та навчання для України союзниками та партнерами.

...Її мета - надати допомогу Україні в безпековій сфері на міцній основі, гарантуючи розширену, передбачувану та послідовну підтримку. NSATU, яка функціонуватиме в державах-союзниках, підтримуватиме самооборону України відповідно до Статуту ООН. NSATU не буде, згідно з міжнародним правом, робити НАТО стороною в конфлікті, але буде підтримувати трансформацію сил оборони і безпеки України, забезпечуючи її подальшу інтеграцію з НАТО, - наголошується в документі.

Союзники також ухвалили рішення продовжити створення Спільного аналітичного, навчального та освітнього центру НАТО-Україна (JATEC), "важливого стовпа практичного співробітництва, для виявлення та застосування уроків війни Росії проти України та підвищення оперативної сумісності України з НАТО".

Вони також привітали рішення Генерального секретаря призначити старшого представника НАТО в Україні.

...Ми підтверджуємо нашу непохитну солідарність із народом України в героїчному захисті своєї нації, своєї землі та наших спільних цінностей. Сильна, незалежна і демократична Україна життєво важлива для безпеки і стабільності євроатлантичного регіону, - сказано в декларації.

Союзники переконані, що боротьба України за свою незалежність, суверенітет і територіальну цілісність у межах міжнародно визнаних кордонів безпосередньо сприяє євроатлантичній безпеці.

...Ми вітаємо заяви союзників про надання Україні критично важливих додаткових критично важливих систем протиповітряної оборони, а також інших військових спроможностей, - наголошується в документі.

  • Глави держав і урядів країн-членів НАТО заявляють про незворотність шляху України до членства в НАТО, а запрошення буде надіслано тоді, коли союзники погодяться і будуть виконані необхідні умови.

...Ми повністю підтримуємо право України обирати власні заходи безпеки і визначати своє майбутнє, вільне від зовнішнього втручання. Майбутнє України - в НАТО, - йдеться в документі.

Союзники констатували, що Україна стає "дедалі більш сумісною та політично інтегрованою з Альянсом".

...Ми вітаємо конкретний прогрес, досягнутий Україною після Вільнюського саміту в необхідних демократичних, економічних та безпекових реформах. Оскільки Україна продовжує цю життєво важливу роботу, ми продовжуватимемо підтримувати її на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством у НАТО, - сказано в декларації.

Союзники також підтвердили, що будуть "в змозі надіслати Україні запрошення приєднатися до Північноатлантичного союзу, коли союзники погодяться і будуть виконані умови".

...Рішення саміту НАТО і Ради Україна-НАТО в поєднанні з роботою союзників, що триває, утворюють міст до членства України в НАТО. Союзники продовжать підтримувати прогрес України в забезпеченні оперативної сумісності, а також додаткові демократичні реформи та реформи у сфері безпеки, які міністри закордонних справ країн НАТО продовжать оцінювати за допомогою адаптованої Річної національної програми, - деталізується в декларації.

Столтенберг назвав членство України в НАТО найкращою гарантією безпеки.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин