Чиї тепер острови з американськими ракетами? Британія погодилась на передачу Чагосу
Британія йде на поступки

Чиї тепер острови з американськими ракетами? Британія погодилась на передачу Чагосу / Фото: Getty Images
Велика Британія 22 травня підписала історичну угоду про передачу Маврикію архіпелагу Чагос в Індійському океані – території, де розташована одна з ключових американсько-британських військових баз. Про це повідомляє BBC, посилаючись на офіційні джерела.
Деталі
На спільній пресконференції прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер підтвердив укладення домовленості, яка відкриває шлях до формального завершення десятиліть суперечок щодо статусу архіпелагу. Угода була тимчасово заблокована рішенням Високого суду Англії – після позову двох представниць народу чагосців, які оскаржували передачу, посилаючись на порушення прав корінних мешканців, яких у 1960–1970-х роках насильно виселили з островів. Однак уже за кілька годин інший суддя скасував заборону, що дозволило офіційно оформити передачу території.
Архіпелаг, контроль над яким Британія утримувала з 1814 року, був адміністративно відділений від Маврикію у 1965-му – за три роки до того, як острівна держава здобула незалежність. Виселення понад двох тисяч мешканців Чагосу відбулося для будівництва стратегічно важливої військової інфраструктури – зокрема бази Дієго-Гарсія, яка згодом відіграла критичну роль у військових кампаніях США в Азії та на Близькому Сході.
Відповідно до нової угоди, Велика Британія орендуватиме базу Дієго-Гарсія у Маврикія щонайменше на 99 років з можливістю подовження ще на 40 років. Умови договору передбачають щорічну орендну плату у розмірі 101 мільйон фунтів стерлінгів. Крім того, Лондон бере на себе фінансування розвитку інфраструктури архіпелагу, а також зобов'язання з оборони та безпеки стратегічного об’єкта.
Цей крок став одним із найбільш резонансних у питаннях постколоніальної відповідальності Британії та символічним жестом у бік історичної справедливості для мешканців Чагосу, багато з яких роками домагались визнання своїх прав і можливості повернення на рідні землі.
Також читайте: Полум’я біля верхівки влади у Британії: у центрі справи – громадянин України.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!