Нова війна вже на порозі: чи почне Трамп вторгнення? Думка експерта
Чи може новообраний американський президент розв'язати нові військові конфлікти
Нова війна вже на порозі: чи почне Трамп вторгнення? Думка експерта / Фото: Getty Images
Дональд Трамп, новий президент США, інавгурація якого має відбутися вже 20 січня, почав говорити про те, що Канада, Гренландія та Панамський канал повинні стати частиною Сполучених Штатів Америки. При цьому на нещодавній пресконференції, яка відбулася учора, 7 січня, Трамп не зміг пообіцяти, що не чинитиме на країни військовий тиск, щоб досягти своєї мети: приєднати до США нові території. Олександр Хмелевський, кандидат наук та незалежний експерт, пояснив, чи зможе Дональд Трамп почати нову війну і, можливо, не одну.
Деталі
Далі – слова експерта
США втрачають свій вплив в світі. Країна має близько 36 трлн доларів держборгу, а дефіцит держбюджету у 2024 р. склав 1,8 трлн доларів (близько 6 % ВВП). Скрутне фінансове становище не дозволяє США підтримувати дружні режими в різних куточках світу та забезпечувати військову присутність в стратегічно важливих регіонах. Посилилася конкуренція з боку Китаю. Світ перестав бути однополярним, а США перестали бути гегемоном. Створюються нові економічні об'єднання на кшталт БРІКС, нові військові союзи на кшталт Китай-Росія- КНДР. Китай та Росія посилюють свій вплив в Азії та Африці. Китай вже здійснює економічну експансію в країнах Південної Америки. Розуміючи, що вони втрачають позиції, США намагаються організовано відступити, зберігши за собою вплив в Західній Півкулі. Фактично мова йде про повернення до Доктрини Монро, яка передбачає контроль США за Америкою та її відмову від впливу на Європу, Азію та Африку. Трамп власне й реалізує цю політику під гаслом "Зробимо Америку знову великою".
Заяви Трампа про приєднання Канади до США, купівлю Гренландії та відновлення контролю над Панамським каналом є важливими кроками для забезпечення панування США в Західній півкулі. Об'єднання США та Канади створило б найбільшу за площею державу у світі з населенням близько 375 млн та ВВП 29,5 трлн дол. США імпортує з Канади нафту, деревину, уран, добрива. Об'єднання двох країн сприяло б їх економічному розвитку. Проте США не будуть здійснювати жодних військових операцій проти Канади. Вони можуть підвищити мита на канадську продукцію, щоб в такий спосіб спонукати Канаду до об'єднання, проте Канада може запровадити підвищення мит у відповідь, що обмежить присутність американських кампаній на канадському ринку. Крім того, зростання мита призведе до зростання цін, що прискорить інфляцію. Трамп обіцяв виборцям, що знизить інфляцію, проте реалізація його планів може призвести до зростання інфляції та відповідно до зниження його популярності. Спроби Трампа приєднати Канаду не матимуть успіху. Проте не виключено, що в результаті переговорів буде досягнута угода, яка посилить економічну інтеграцію двох країн.
Гренландія потрібна Трампу для розміщення систем протиракетної оборони для захисту США від Росії та Китаю. Вже зараз в Гренландії функціонує американська авіаційна військова база. США будуть нарощувати свою військову присутність на острові. Острів має стратегічне значення для боротьби за Арктику, яка розгортається між США та Росією. Крім того, надра Гренландії багаті на корисні копалини. Там є свинцева, цинкова, молібденова руди, алмази, золото, платина, уран, нафта, газ тощо. Гренландія має найбільші в світі запаси прісної води. Приєднання Гренландії забезпечить американську економіку сировиною. США збиралися придбати Гренландію ще з ХІХ століття. Дональд Трамп зробив пропозицію Копенгагену продати острів ще під час своєї першої каденції, але Данія відмовилася. Проте острів має автономію в складі Данії і принаймні частина мешканців Гренландії виступає за незалежність від Данії. Не виключено, що США будуть підтримувати сепаратистські прагнення гренландців, що врешті-решт призведе до відокремлення острова від Данії. Тоді США зможуть значно посилити свій вплив в Гренландії. Але в будь-якому разі будуть посилюватись економічні зв'язки між островом та США, американські компанії будуть вкладати гроші в розробку корисних копалин. Неформальний візит сина Трампа до Гренландії свідчить про те, що Трамп намагається встановити прямі контакти з елітою острова, оминаючи Данію. Зустріч гренландцями сина Трампа в аеропорту з американським прапором та фірмовими кепками з гаслом "Зробимо Америку знову великою", говорить про те, що принаймні частина мешканців острова підтримують приєднання Гренландії до Америки. Якихось силових дій США щодо Гренландії очікувати не варто. А ось економічне співробітництво буде поглиблюватися.
Щодо Панами, то ця країна була створена США. Раніше ця територія входила до складу Колумбії. США планували збудувати Панамський канал і звернулися з пропозицією надати дозвіл на будівництво до влади Колумбії. Проте Колумбія відкинула пропозицію. Тоді США організували сепаратистський рух та громадянську війну, яка призвела до відокремлення Панами від Колумбії. Влада Панами надала дозвіл США на будівництво каналу на американських умовах. Канал почав пропускати перші кораблі в 1914 р. З того часу і до 1999 р. США контролювали канал та отримували від його експлуатації чималі доходи. В 1999 р., згідно з угодою, канал було передано уряду Панами. Для США канал має стратегічне значення, він дозволяє перекидати військові кораблі між Атлантичним та Тихим океанами. Велике значення канал має і для міжнародної торгівлі. США стурбовані розширенням китайської експансії на Американський континент і хочуть обмежити доступ китайських кораблів до каналу. США будуть тиснути на Панаму в різний спосіб, щоб змусити її передати канал під контроль США. Якщо політичними та економічними засобами досягти цього не вдасться, то не виключено й військове втручання. Тим більше, що США вже має такий досвід. В 1989 р. США провели в Панамі військову операцію, в результаті якого було скинуто Президента Панами Мануеля Норьєгу, а на його місце американці поставили Гільєрмо Ендара. Якщо нинішня влада Панами буде впиратися, то не виключено, що американці знову проведуть військову операцію та поставлять потрібного їм президента.
Нещодавно ми розповідали, хто більше програв від припинення транзиту російського газу: Україна чи рф.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!