ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

До списку культурних об’єктів, які перебувають під загрозою зникнення 2025 року, увійшов Місяць

Світ 14:11 - 16 січня 2025

У списку з 25 культурних пам'яток, яким загрожуєе зникнення, також є Київський міський будинок вчителя

До списку культурних об’єктів, які перебувають під загрозою зникнення 2025 року, увійшов Місяць

МІсяць внесли до списку пам'яток культурної спадщини, яким загрожує зникнення/Фото: Stu Forster/Getty Images

Кожні два роки некомерційна організація World Monuments Fund публікує список об’єктів культурної спадщини, яким, на її думку, найбільше загрожує зникнення через такі загрози, як війна чи зміна клімату. Перелік визначних місць зазвичай включає історичні храми, цвинтарі чи райони. Але цього року до списку потрапила нова незвична пам'ятка: Місяць.

Деталі

Президент і виконавчий директор організації Бенедикт де Монлор пояснює:

Здається, що Місяць так далеко поза межами нашої сфери діяльності. Але з огляду на те, що люди все більше і більше вирушають у космос, ми вважаємо, що настав правильний час, щоб організуватися.

У середу, того самого дня, коли група опублікувала свій звіт World Monuments Watch за 2025 рік, ракета SpaceX вилетіла з Космічного центру Кеннеді у Флориді NASA, щоб запустити два приватні роботизовані посадочні апарати на Місяць.

У ширшому плані NASA планує повернути людей на Місяць протягом цього десятиліття за допомогою своїх місій Artemis. Космічне агентство також хоче побудувати постійну базу на природному супутнику Землі, щоб підготуватися до можливих місій людини на Марс. І це лише Сполучені Штати — інші країни також здійснюють місії на Місяць.

Місяць перебуває під загрозою через зростаючу масу "космічного сміття" в його околицях, а також через розвиток ринку космічного туризму. Прихильники захисту людської спадщини на Місяці висловлюють занепокоєння щодо того, що туристи в майбутньому можуть пошкодити місячні історичні місця, або що роботизовані космічні кораблі ненавмисно знищать їх під час посадки.

Зокрема, Всесвітній фонд пам’яток каже, що такі хвилювання можуть загрожувати понад 90 місцям на поверхні Місяця, які відображають деякі з "найбільш незвичайних проявів мужності та винахідливості" людства.

Одним із таких місць є База Спокою, де астронавти вперше ступили на Місяць під час місії «Аполлон-11» у липні 1969 року. Там вони залишили 106 артефактів, від відбитка черевика Ніла Армстронга до ступеня посадкового модуля.

За даними Всесвітнього фонду пам’яток, такі місця, як База Спокою, є видатними науковими та інженерними віхами, що ґрунтуються на тисячоліттях астрономічних досліджень, і залишаються джерелом зростаючих наукових знань. Ці місця посадки також відзначають моменти, які сколихнули колективну уяву та подарували відчуття глобального дива та спільних досягнень.

Захистити Місяць буде складно, оскільки він не належить жодній нації чи уряду. Але експерти впевнені, що міжнародна співпраця можлива, орієнтуючись на такі прецеденти як Антарктида.

Місяць – це лише один з 25 об’єктів у цьогорічному списку зон ризику, вибраних із понад 200 номінацій. Інші включають місця, яким загрожує зміна клімату, наприклад об’єкти культурної спадщини на узбережжі Суахілі в Східній Африці. 66 історичних маяків Мену, деяким з яких понад 200 років, також борються з підвищенням рівня моря та дедалі сильнішими зимовими штормами.

Серед культурних пам'яток також Будинок учителя у Києві, якому загрожують російські обстріли. У цій будівлі національний парламент почав збиратися після проголошення незалежності Української Народної Республіки у 1918 році. Купол споруди було пошкоджено, а вікна та двері вибиті російським ракетним ударом неподалік у жовтні 2022 року. Всесвітній фонд пам’яток каже, що підтримує зусилля з відновлення будівлі "як національного символу стійкості та ідентичності під час конфлікту".

Раніше ми повідомляли, що збитки, яких завдали лісові пожежі на півдні американського штату Каліфорнія, можуть становити до $275 млрд.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин