Як Гелловін святкують у різних куточках світу
Це давнє популярне свято відзначають по всій земній кулі, але його традиції й навіть назви відрізняються в залежності від регіону

Як Гелловін святкують у різних країнах світу/Фото: Getty Images
Свято Гелловін щорічно відзначається 31 жовтня і є одним із найдавніших у світі. Попри те, що Гелловін походить від давніх язичницьких свят і релігійних ритуалів, зараз це свято як ніколи популярне у багатьох країнах в різних частинах земної кулі, під різними назвами та з різноманітними звичаями.
Деталі
У таких країнах, як Ірландія, Канада та Сполучені Штати поширені традиції святкування Гелловіну, які найбільше асоціюються з цим святом в українців, які включають костюмовані вечірки, застілля, розіграші та ігри.
У Мексиці та інших країнах Латинської Америки Гелловін відомий під назвою Día de los Muertos — День мертвих. Під час його святкування у цих країнах вшановують померлих близьких родичів та давніх предків. В Англії аналогом Гелловіну вважається День Гая Фокса, який припадає на 5 листопада. Його відзначають розпалюванням багать та запуском феєрверків.
Як святкують День мертвих у Латинській Америці

У Мексиці, Латинській Америці та Іспанії День мертвих відзначається триденним святкуванням, яке починається ввечері 31 жовтня. Офіційно ж свято датується 2 листопада.
У Латинській Америці аналог Гелловіну призначений для вшанування померлих, які, як вважається, повертаються у свої земні домівки в цей день. Багато сімей для вшанування померлих родичів будують вдома вівтар і прикрашають його цукерками, квітами, фотографіями, зразками улюблених страв і напоїв померлих, а також прісною водою. Часто умивальник і рушник залишають, щоб дух міг вимитися перед тим, як почастуватися. Їжу на це свято часто готують у вигляді черепів та скелетів.
Сім’ї прибирають могили померлих родичів, а також запалюють свічки, щоб душа покійного могла знайти дорогу додому. 2 листопада багато латиноамериканців збираються на могилах родичів, щоб влаштувати пікнік і пом’янути померлих. Нерідко такі пікніки супроводжуються частуваннями алкогольних напоїв.
Як святкують День Гая Фокса в Англії

Увечері 5 листопада по всій Англії запалюють багаття, спалюють опудала і запускають феєрверки. Це свято не так сильно пов’язане з Гелловіном, як День мертвих у Латинській Америці, хоча воно припадає приблизно на той самий час і має деякі схожі традиції.
Англійці здебільшого перестали святкувати Гелловін, коли почала поширюватися протестантська Реформація Мартіна Лютера. Оскільки послідовники нової релігії не вірили у святих, у них не було приводу святкувати переддень Дня всіх святих. Однак, новий осінній ритуал таки виник. Урочистості до Дня Гая Фокса були розроблені на честь дня страти відомого англійського змовника Гая Фокса.
5 листопада 1606 року Фокса стратили після того, як його засудили за спробу підірвати будівлю парламенту Англії. Фокс був членом католицької групи, яка хотіла усунути протестантського короля Якова І від влади.
День Гая Фокса почали відзначати відразу після його страти. Перші багаття, які називали “кістяними”, були розкладені для спалювання опудала та символічних “кісток” католицького папи. Лише два століття потому опудала папи замінили на зображення Гая Фокса. Окрім виготовлення опудала, яке спалюють у багатті, діти в деяких частинах Англії також ходять вулицями з опудалом і просять “пенси для опудала”, хоча гроші залишають собі. Це якнайближче схоже до американської традиції “цукерки або смерть" у день святкування Гелловіну.
Гелловін в Ірландії та США

В Ірландії, де зародився Гелловін, цей день досі святкують майже так само, як і в Сполучених Штатах. У сільській місцевості запалюють багаття, як це було за часів кельтів, і по всій країні діти одягаються в костюми та проводять вечір у своїх кварталах.
Після розваг більшість людей відвідують вечірки з сусідами та друзями. На вечорницях грають у багато ігор, у тому числі в “яблуко" – гру, у якій яблуко на нитці прив’язують до дверної коробки чи дерева, і гравці намагаються його вкусити.
Батьки часто влаштовують для дітей пошуки скарбів, де “скарбами” є цукерки чи тістечка. Ірландці також грають у карткову гру, коли карти кладуть на стіл зображенням донизу, а під ними — цукерки або монети. Коли дитина вибирає картку, вона отримує приз, який під нею захований.
Традиційною їжею, яку їдять на Гелловін в Ірландії, є бармбрек – різновид кекса з родзинками, цукатами та фруктами. У всередині цього хліба часто запікають кільце або соломинку. Якщо кільце знайдено – це означає, що людина скоро вийде заміж, а шматок соломи означає, що на порозі благополучний рік.
Традиція вирізати ліхтарі з гарбуза (Jack-O'-Lanterns) виникла в Ірландії, де використовували ріпу замість гарбуза. Традиція походить від легенди про чоловіка на ім'я Скупий Джек, який неодноразово захоплював Диявола і відпускав його лише за умови, що Джек ніколи не потрапить у пекло. Однак, коли він помер, Джек дізнався, що на небесах на нього також не чекають, тому він був засуджений вічність блукати Землею як привид. Диявол дав Джеку грудку палаючого вугілля в різьбленій ріпі, щоб освітлити йому дорогу. Зрештою, ірландці почали вирізати страшні обличчя у власних ріпах, щоб відлякати злих духів.
Популярна в Північній Америці та Ірландії традиція переодягатися у страшні костюми пішла з часів кельтського свята Самайн, коли кельти переодягалися у химерні костюми, щоб прикинутися привидами й захиститись, обдуривши духів, які блукали землею в цей день.
Гелловін у Японії

У найпопулярнішому варіанті святкування Гелловін – це переважно дитяче свято. Проте, у Японії це свято має явно дорослий відтінок. Немає ніяких “цукерок або смерті”, але є багато косплею та вечірок для дорослих.
Найпрестижніша подія на Гелловін в Японії – Kawasaki Halloween Parade. На цьому параді беруть участь близько 4000 японців у різноманітних костюмах, необов’язково страшних. При цьому ви не можете просто одягти будь-яку стару річ і відвідати парад. Вигляд учасників має відповідати певним стандартам і вони мають подавати заявку до участі в параді принаймні за два місяці до його проведення.
Також пропонуємо вам подивитися найстрашніші фільми жахів, які триматимуть вас у напрузі під час всього перегляду. Ми зібрали найкращі фільми жахів на Хелловін.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!