Експерт назвав причини смертельної тисняви у Сеулі
Більшість людей не оцінюють серйозно небезпеку великих скупчень людей й погано проінформовані про те, що потрібно робити у випадку тисняви

Експерт пояснив, чому в тисняві у Південній Кореї загинуло так багато людей/Фото: David Ramos/Getty Images
У південнокорейському місті Сеул під час святкування Гелловіну в тисняві загинуло понад 150 людей. Вчені розібралися в ситуації й пояснили, що спричинило таку велику кількість смертей.
Деталі
Трагедія сталася у жвавому районі Сеула Ітхевон – популярному місці нічного життя, яке в суботу на Гелловін привернуло увагу десятків тисяч людей. За даними журналістів, жодної окремої події не було заплановано, але натовпи з гамірних барів і нічних клубів у певний момент ринули у вузький похилий провулок, що з’єднує станцію метро з головною вулицею.
Близько десятої години вечора вулиця максимально заповнилася. Користувачі соцмереж зазначали, що люди у верхній частині алеї втратили опору та впали у натовп внизу, розпочавши смертельну тисняву.
Науковий співробітник Інституту Макса Планка в Берліні Медхі Мусаїд вивчає динаміку натовпу. Він розповів, коли саме скупчення людей може стати фатальним. Вчений зазначає, що більшість людей не усвідомлюють небезпеки натовпів й мають бути краще поінформовані, оскільки міста стають густішими, а великі скупчення людей все більш поширеними.
Натовп діє як хвиля

Підвищення натовпу відбувається за простим принципом. Якщо група людей стає достатньо щільною – понад шість чи сім осіб на квадратний метр – натовп починає діяти як рідина. У цей момент люди всередині значною мірою втрачають силу контролювати власні рухи. Якщо когось штовхнути, той штовхне сусіда й так далі. Тобто цей рух передається й поширюється, що схоже на брижі у воді.
Тиск від хвилі може бути надто сильним для людей у натовпі, особливо якщо їх штовхає на перешкоду. Це може стати фатальним. Мусаїд зазначає:
Ці хвилі досить небезпечні, тому що люди можуть бути притиснуті до стін і також один до одного. І щоразу, коли дві хвилі перетинаються, люди відчувають тиск з обох сторін.
Що робити, якщо ви потрапили в тисняву

У переважній більшості випадків масові заходи будуть безпечними. Але Мусаїд перерахував деякі речі, які можуть допомогти, якщо ситуація стане небезпечною. Головне — усвідомлення: якщо вам занадто тісно, ви, швидше за все, праві. Швидко перейдіть на менш щільне місце. Це може захистити вас і також зменшити тиск на інших. Якщо лише невелика частина людей почне це робити, це може зменшити щільність натовпу й вирішити проблему.
Проте, коли натовп досягає цього критичного порогу, хвиля штовхання може наростати дуже швидко. Тоді потрібно думати про виживання. Якщо ви відчуваєте хвилю, що штовхає, не намагайтеся чинити опір. Підтримуйте її та зберігайте рівновагу. Зробіть усе можливе, щоб встояти. Якщо одна людина впаде, це спричинить хвилю людей, що втратять рівновагу. Тоді ті, хто на дні купи, ймовірно, будуть розчавлені вагою тіл над ними.
Підніміть руки до грудної клітки, як у боксерській стійці, щоб полегшити дихання. Тиск хвилі може призвести до непритомності та падіння. Не боріться з потоком натовпу. Якщо ви відштовхнетеся, тиск у системі зросте, що погіршить ситуацію протягом наступних кількох секунд або хвилин.
Інформація є ключовою

Це не перший випадок, коли сплеск натовпу призвів до смерті людей. Попередні приклади включають Парад кохання в Німеччині у 2010 році, де загинуло 18 людей, і фестиваль Тревіса Скотта Astroworld у Х'юстоні минулого року, де загинули вісім людей.
Для таких подій правильне планування може зменшити ризик, гарантуючи, що забагато людей не збереться одночасно. Проте, за словами Мусаїда, подія в Сеулі була іншою, тому що це було спонтанне зібрання на вулицях. До цього було б дуже важко підготуватися.
За даними журналістів, влада Сеула очікувала в цьому районі близько 100 000 людей, але не думала, що територія потребує кращого планування, ніж у попередні святкування Гелловіну. Цього року в районі Ітхевон зібралося значно більше людей для святкування Гелловіну, ніж раніше, оскільки це було перше святкування без обмежень після пандемії коронавірусу.
За словами Муссаїда, у міру того, як населення світу зростає, і все більше людей скупчуються в містах, такі тисняви можуть відбуватися частіше. Одним з рішень цієї проблеми може бути належне інформування людей про те, що великі натовпи можуть бути небезпечними й навіть смертельними.
Нагадаємо, що у ніч з суботи на неділю, 30 жовтня, в столиці Південної Кореї загинула щонайменше 151 людина і ще 82 постраждали в тисняві під час святкування Геловіну (19 - у важкому стані), а 355 - зникли безвісти.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!