RU UA
1

Відпочинок на лижах в Альпах може зникнути: в чому причина

Світ 10:28 - 30 грудня 2022

Якщо кардинально не зменшити забруднення повітря, то катання на лижах спершу стане привілеєм багатих, а згодом і зовсім зникне

Будинок посеред альпійських гір

Відпочинок на лижах в Альпах може зникнути через глобальне потепління/Фото: Tim Graham/Getty Images

Кататися на лижах в Альпах почали порівняно пізно: у 1880-х роках, а взимку 1934 року на швейцарському курорті Давос було збудовано перший гірськолижний підйомник. Тоді пройшло уже два століття з початку промислової революції, але клімат ще значною мірою залишався доіндустріальним. А зараз – ні, через що люди можуть залишитися без можливості кататися на лижах на цьому популярному курорті.

Деталі

Професор геополітики Лондонського королівського університету Клаус Доддс розповідає, що не хвилюючись про погоду, туризм в Альпах почав розвиватися. Томас Кук почав пропонувати британцям можливість кататися на лижах у першому десятилітті 20-го століття, а гірські лижі стали ще більш популярними після того, як їх представили на Зимових Олімпійських іграх 1936 року, що призвело до значного зростання лижної інфраструктури. Усе це залежало від регулярного та передбачуваного зимового сезону зі свіжим снігом, що поповнював ці лижні траси. Гірськолижні курорти змогли пообіцяти своїм відвідувачам гладкі поверхні, безпечний підйом нагору та чергування машин, які переміщують сніг за потреби.

Але в останні роки виявити холод і сніг в Альпах стає все важче. Невелике французьке село Сен-Фірмен нещодавно прибрало свій гірськолижний підйомник (який був побудований у 1964 році), оскільки понад 10 років там просто не вистачало снігу. Цього року сім із восьми лижних змагань раннього сезону Кубка світу було скасовано через чергове дуже тепле літо в Альпах, коли рекордні температури нагадали, що високогір’я не захищене від надмірної спеки.

Доддс зазначає, що середня температура вже піднялася на 2°C з доіндустріальних часів, що приблизно вдвічі перевищує середню світову температуру. Оскільки лід і сніг відбивають більше тепла, ніж скелі та ґрунт, то чим менше снігу, то більше нагрівається земля. Нагріта земля, своєю чергою, ускладнює збирання снігу та його замерзання.

2022 рік був особливо жахливим для швейцарських льодовиків з надмірним таненням і зникненням цілих льодовиків. Нанесений вітром сахарський пісок навіть укрив альпійський сніг у середині березня, перетворивши його на марсіанську поверхню й пришвидшивши танення.

Sand from the Sahara on the Austrian Alps. Im skiing on the Sahara. pic.twitter.com/DQg0V2CsRB

— Victoria McCaffrey (fully vaccinated) (@ToryMcCaffrey) March 15, 2022

Доддс заявляє, що довгострокове прогнозування свідчить про те, що Альпи можуть залишитися без більшості льодовиків до 2100 року, а на великій висоті залишаться лише ділянки снігу та льоду. Щоб уникнути цього сценарію, світові доведеться помітно скоротити викиди в проміжний період. Без снігу катання на лижах та інші зимові розваги просто неможливі.

Що з цим можна зробити

Зважаючи на все це, альпійські країни були змушені експериментувати та впроваджувати інновації. У Швейцарії льодовики, такі як льодовик Рона, були вкриті проникною тканиною, щоб уповільнити танення. Але вони мають власні наслідки у вигляді деградації матеріалу та локального забруднення.

#PhotoOfTheDay | A blanket to beat the heat: parts of the Rhone Glacier in the Swiss Alps have been covered with insulating foam to keep it from melting. 
Join #ImpactWeek and learn how we can accelerate innovations and solutions for a green future: https://t.co/w52d9dloOx pic.twitter.com/dRWzeWzeOQ

— EVPA (@_EVPA_) July 13, 2022

У курортних селах в Альпах зростає інтерес до того, як розвивати вуглецево-нейтральну туристичну індустрію, яка б приділяла набагато менше уваги подорожам на літаку та автомобілі. Через коротший лижний сезон деякі курорти прагнуть просувати такі альтернативи, як зимові пішохідні канікули, тоді як інші попереджають, що катання на лижах і сноубордах все більше ставатиме привілеєм багатих, оскільки курорти будуть змушені інвестувати у виробництво штучного снігу та дорогі методи збереження природного снігу.

Зимова активність є надзвичайно важливою для гірських країн Європи й Альпійська конвенція (яка набула чинності в 1995 році) була спробою учасників, включаючи Австрію, Францію, Німеччину та крихітне Монако, скоординувати підходи до ресурсів, транспорту та туризму. Але рекордні температури та відступ льодовиків справді створюють напругу, оскільки нестача води впливає на потужність виробництва гідроелектроенергії та порушує водопостачання для користувачів, що знаходяться нижче за течією, у всьому регіоні. Сніг і лід, що відступають, можуть у майбутньому стати об’єктом розбіжностей, оскільки альпійські сусіди погодяться з ідеєю, що більше не існує рясного сезонного циклу прісної та замерзлої води.

Професор Лондонського королівського університету підкреслює, що для катання на лижах і зимових видів спорту в європейських Альпах перспективи похмурі. Згідно зі звітами Швейцарії, у сезоні 2020-21 років 50% гірськолижних схилів країни були вкриті штучним снігом, який утворюється шляхом викиду крихітних крапельок води в повітря. Це дуже водо- та енергозатратно. Хоча зараз існують більш енергоефективні підходи до створення снігу, цей процес завжди потребуватиме великої кількості води та достатньо низьких температур, щоб туман замерз і перетворився на сніг.

Зберегти зимову економіку на альпійських курортах буде дуже складно. Катання на лижах не зникне миттєво, але процес запущено й зима у Європі уже повільно зникає.

Раніше ми повідомляли, що тихоокеанська держава Тувалу планує завантажити себе до метавсесвіту у відповідь на критичну загрозу підвищення рівня моря. Міністр юстиції, комунікацій і закордонних справ Тувалу Саймон Кофе оголосив про це у зверненні до лідерів кліматичної конференції COP27.

Джерело: The Conversation

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин