Китайський Новий рік 2023: як зустріти і яких дотримуватися традицій, щоб залучити удачу
Розповідаємо, що вдягнути, що приготувати та яких дотримуватись традицій, щоб Чорний Кролик був доброзичливо до вас налаштований

Як зустріти китайський Новий рік, щоб залучити успіх у сім'ю / Фото: Getty Images
Початок року за східним календарем має дату, яка відрізняється від ухваленої в європейській системі. За якими традиціями зустріти китайський Новий рік, щоб залучити удачу в будинок, розповідаємо у матеріалі.
Коли починається китайський Новий рік
Повноправно Чорний Кролик почне панувати вже з 22 січня – цього дня у Китаї святкується початок 2023 року. Він відзначається у другу повню після зимового сонцестояння 21 грудня і знаменує собою настання весни. Саме тому у традиційному китайському найменуванні цей день називають Святом Весни.
Святкування у будинку

Оскільки Новий рік у будь-яких народів вважається сімейним святом, то цього дня прийнято повертатися до рідного дому, у місце, де живуть найстаріші родичі незалежно від того, де ви проживаєте. У цей період усі прагнуть потрапити додому до настання святкової ночі та провести її з родичами, всіляко залучаючи добробут традиційними діями.
Підготувати будинок до Нового року потрібно заздалегідь: вхід у квартиру чи будинок прикрашається парними написами на червоному папері з побажаннями добра та щастя.
Червоний колір як символ

Червоний колір при святкуванні китайського Нового року має велике значення. Традиційна китайська культура приділяється саме червоному кольору, який символізує захист і відлякування від злих духів, адже вони активізуються напередодні й у перші дні свята.
Зустрічати Кролика за китайським стилем теж рекомендується в одязі червоного кольору або, як мінімум, обов'язкові елементи одягу в цьому кольорі. Перед китайським Новим роком у цій країні всюди можна зустріти спідню білизну червоного кольору і всі вірять, що червоні труси приносять щастя.
Підготовка до свята та прибирання

Готуватися до свята китайці починають сильно заздалегідь. Одним з основних етапів підготовки вважається генеральне прибирання, причому потрібно прибирати будинок за строго певною схемою – вичищаючи його від порога вглиб житла. Безпосередньо перед Новим роком весь інвентар, що використовується для прибирання, необхідно сховати. А причина криється в тому, що є легенда, згідно з якою боги в Новий рік залишають у будинках китайців удачу у вигляді особливого пилу, і якщо його випадково вимести за поріг – то удачі в цьому році не буде.
Вважається, що ретельне прибирання очищає будинок від негараздів та невдач, а також звільняє місце для всього нового та благополучного. З дому у прямому розумінні виметають усе погане та приваблюють процвітання.
Ну і як без прикрашеного святкового дерева на Новий рік? Тільки замість ялинки цю роль виконує так зване Дерево Світла, на яке напередодні свята можна повісити гірлянди, квіти або ліхтарики.
Ще одним обов'язковим святковим атрибутом в інтер'єрі вважаються парні написи, які є вертикальне панно, виконані з паперових смуг червоного кольору. Там чорними чи золотими чорними виведені побажання наступного року. Такі сувої слід повісити по обидва боки дверей, а залишити їх можна зовсім до наступного свята.
Також слід над вхідними дверима розмістити виконаний на червоному папері ієрогліф "щастя", причому закріпити його потрібно особливим чином догори ногами. За такого розташування його сенс можна трактувати як «прихід щастя». Також будинки можна прикрашати святковими червоними ліхтариками.
Натомість сніжинок під час святкування Нового року на вікнах китайських будинків можна побачити паперові прикраси цзяньчжі. Вони досить складні за виконанням і вирізають їх із цільного листа червоного паперу, а основою є зображення рослин або тварин, а також, наприклад, добрих духів.
Традиційна їжа

Святкова вечеря поєднує родину. Насамперед, це знаменує єднання роду. Присутні за святковим столом члени сім'ї з кількох поколінь та духів предків об'єдналися усі разом.
Риба
Вважається символом багатства та процвітання. Китайці вірять, що це сприяє народженню синів у роді. У китайській мові слово "риба" співзвучне зі словом "надлишок". Китайці вірять, що вживання страв з риби принесе прибуток і процвітання наступного року.
Пельмені
Страва символізує родючість та багатство. Китайці вірять, що це сприяє народженню синів у роді. Крім того, китайські пельмені формою нагадують традиційні зливки срібла, які за старих часів були в обігу в Китаї. Звідси й пішло повір'я – чим більше пельменів з'їдаєте на Новий рік, тим більше грошей вийде заробити наступного року.
Китайський Новорічний пиріг
Його готують із клейкого рисового борошна – ця страва вважається символом майбутніх змін на краще.
"Локшина довголіття"
Чим довша локшина, тим краще. Вона символізує побажання довгого та щасливого життя.
Фрукти округлої форми
Достаток на китайському новорічному столі фруктів округлої форми як символів повноти та багатства (мандарини та апельсини – їх назви теж співзвучні відповідним словам), за повір'ями китайців приваблює удачу та добробут. Майже у кожному китайському будинку на Новий рік ставлять саме мандаринове дерево з плодами як альтернативу нашій новорічній ялинці.
Святкування та феєрверки

Святкування китайського Нового року триває певний період. При цьому щодня закладено свій зміст і святковий "регламент". Наприклад, перші дні потрібно присвятити тому, щоб зустрітися із родичами та привітати їх, подарувавши подарунки. А потім уже можна намічати зустрічі із друзями.
У саму новорічну ніч одна із традицій – "сторожити рік", тобто не спати до ранку. Вважається, що якщо заснути цієї ночі, тобто ризик упустити своє щастя і удачу.
А запуск феєрверків у Китаї – це не лише розвага, а й давня традиція. Гукання і тріск вважаються добрими відлякувачами злих духів, які тільки й чекають, щоб оселитися в новому році в кожному будинку.
10 китайських прийме на Новий рік, дотримання яких приносить удачу
Китайці вірять у те "як зустрінеш новий рік, так його і проведеш", і існує безліч забобонів та звичаїв, яких потрібно дотримуватись у період Свята Весни.
- Не можна робити прибирання чи мити голову перші три дні нового року, оскільки це змиє успіх;
- Не можна стригти волосся протягом місяця, щоб не "урізати багатства";
- Не можна брати гроші у борг;
- Не варто приймати ліки в перший день року та розпочинати курси лікування;
- Не можна їсти каші на сніданок у перший день нового року, оскільки каша для китайців – це їжа бідняків.
- Заміжньої дочки не можна відвідувати будинок своїх батьків у день китайського Нового року. Вважається, що це принесе батькам нещастя та створить економічні проблеми у сім'ї. За традиціями, заміжня дочка може відвідати будинок своїх батьків на другий день китайського Нового року;
- Не потрібно одягати одяг білого кольору, оскільки це символ жалоби;
- Не можна дарувати непарні суми грошей, непарні предмети;
- Намагаються задобрити та втішити дітей у новорічні свята, адже дитячий плач викликає невдачі;
- Заборонено користуватися ножицями та іншими гострими предметами.
Звичайно, всі традиції китайців дотримуватись не обов'язково, але з деяких можна запозичити щось близьке для себе. Тим більше, чим не привід вкотре зібратися великою родиною?
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!