ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Експерт розповів, чи здатні протести у Сербії призвести до зміни влади

Світ 07:31 - 22 березня 2025

Олексій Буряченко порівняв протести через політичні ситуації в Угорщині та Сербії

протести у Сербії чи зміниться президент

До чого призведуть протести у Сербії. Фото: GettyImages/Автор- Srdjan Stevanovic

Сотні тисяч протестувальників минулого вікенду вийшли на вулиці Белграда, аби висловити свою незгоду із політикою чинного президента країни Александера Вучича. Схожі протести нещодавно відбувалися у Словаччині проти політики прем’єра Роберта Фіцо, а ще раніше – в Угорщині проти очільника уряду Віктора Орбана.

Meta.ua звернулася до політичного експерта Олексія Буряченка із проханням пояснити, чи здатні сербські протести призвести до зміни влади в країні і чому цього не сталося на прикладах Угорщини та Словаччини.

— В тій самій Угорщині, яка є членом НАТО та ЄС, парадокс полягає у тому, що Орбан зробив авторитарний режим. Там всі засоби масової інформації під прямим контролем. По суті, його партія має ключовий вплив у державному апараті. Тобто, Угорщина перетворилася на реальний авторитарний режим в середині ЄС. Ефективно протидіяти цьому, направду, дуже важко. По цілому ряду об’єктивних та суб’єктивних причин.

Ми маємо усвідомлювати, що ситуація там така, що в Євросоюзі немає кордонів. Там взаємоінтегрований бізнес, культурне та соціальне середовище. Тому людям, які незадоволені політикою Орбана, набагато легше просто виїхати з країни. За великим рахунком, вони нічого не втрачають. Замість того, аби виходити на вулиці із незрозумілим результатом. Таку нову реальність Орбан дуже вміло використовує в своїх цілях.

Конструкція Європейського Союзу передбачає згладжування кутів. Наприклад, субсидії у соціальній сфері в тій самій Угорщині від ЄС. А виходячи з тих обставин, що Угорщина все одно є частиною чогось набагато більшого, люди і не ставлять питання настільки радикально, щоб змінювати владу Орбана.

Єдине, що зараз дуже тригерить угорців, які звикли жити в гарних умовах, за високими соціальними стандартами, це те, що Орбан тяготіє до Кремля. Це реально проблема, бо якщо Угорщину позбавлять права голосу, а як наслідок – і членства у Європейському Союзі, то лише тоді угорці масово вийдуть на вулиці і знесуть Орбана. Але поки такої загрози немає, ці протестні настрої будуть перманентними, а для угорської влади – не критичними.

Переходимо до Сербії: у Вучича ситуація складніша, ніж у Орбана. Бо Сербія поза ЄС та НАТО, там залишається відчутним проросійський вплив, але Сербія намагається все одно грати в багатовекторність. Вони хочуть до кінця мати серйозні взаємовідносини і з Китаєм, з яким мали хороший трек перемовин по розробці корисних копалин (по літію) і відповідно із європейськими партнерами, які несуть високі соціальні стандарти. Їм вигідно працювати із європейськими країнами, тому що товари, які виробляються у Сербії, мають вищу собівартість, а отже є досить конкурентоздатними на європейських ринках. І це вигідно.

Разом із тим, Вучич зробив державу власним бізнесом. Про це говорять мітингувальники, про це говорить студентський рух. Вони зараз концентруються в різних містах, Белград об’єднується в єдині масові протести і це відбувається вже кілька місяців. Ігнорувати це Вучич не може і останні заяви, з якими він вийшов, це слова, що треба враховувати те, з чим вийшли люди. Він намагався в якийсь момент ігнорувати ці мітинги, в якийсь момент, за допомогою силових структур намагався затримувати найбільш активних учасників протестного руху.

Одним словом, нічого у Вучича не вийшло, зокрема і через те, що Сербія погрузла у внутрішній корупції. Тут так звана вилка розвитку подій: або Вучич продовжує десь переховуватися і за нього працюють правоохоронці, чим він спровокує тільки масштабування мітингів. Чи він йде назустріч і показує якісь різкі, радикальні кроки, задовольняючи ті меседжі, з якими вийшли люди. І зараз важко спрогнозувати, чим завершаться ці масові протести в Сербії, бо ситуація 50/50. У Вучича є шанси зберегтися, якщо будуть відповідні серйозні кадрові зміни і швидко продемонстрована радикальна парадигма зміни державницьких рішень. Але є варіант, якщо він продовжить абстрагуватися, що мітинги стануть масовішими і тоді його влада завершиться.

Ми повідомляли, чим є Сирія для путіна

Джерело: МЕТА

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин