Магічне мислення: чому ми віримо тарологам, астрологам, конспірологам
Магічне мислення має майже кожен з нас. Усі ми у щось віримо: у прикмети, в астрологію, карти Таро. Розповідаємо про це детальніше, про його користь та шкоду

Що таке магічне мислення і чому ми віримо у прикмети / Фото: Getty Images
Магічне мислення – це віра в те, що думки, дії чи символи впливають на події у реальному світі. Одні надягають на іспит улюблену сорочку, інші стукають по дереву, як тільки в голові закралася погана думка, а треті підганяють щоденні справи під астрологічний прогноз.
Магічне мислення сягає корінням у минуле. Ще в давнину люди вірили в духів і щосили процвітала міфологія. Проте це пояснюється браком знань і відсутністю розуміння причинно-наслідкового зв'язку. Однак не можна заперечувати те, що магічне мислення відіграло важливу роль у виживанні людей.
Чому люди досі вірять у надприродне
Риси магічного мислення можуть залишатися у дорослому віці. Особливо актуальними магічні оповідання стають через сильний стрес, особливо під час війни. Неможливість контролювати сьогодення, а тим більше майбутнє, підштовхує до того, що люди оцінюють ситуацію крізь призму вибірковості фактів та спотвореної реальності. Невідомість викликає у людей більший стрес, ніж точна поінформованість про майбутню погану подію. Чим вище нервова напруга, тим частіше люди звертатимуться до забобонів та магічних ритуалів. Є відчуття внутрішнього контролю та звідси впевненість у собі.
Як працює механізм магічного мислення?

Людині важко бачити майбутнє, необхідний фундамент. Коли бачення стає розмитим чи порушується зовнішніми обставинами – втрачається точка опори, що є потрясінням для свідомості. І через те, що майбутнє ніяк не прогнозується, а нам необхідно робити це для виживання, ми стаємо чутливими до пошуку сигналів. Як наслідок, такими сигналами можуть бути збіги, зв'язок між подіями чи становище зірок на небі. Мозку важко повірити, що оточуючі його речі – не збіг.
Таким чином, людський мозок щодо випадкових сигналів намагається скласти картину майбутнього. У ситуаціях, коли бракує інформації, це стає стресом, тому людина починає вигадувати, щоб можна було на щось покластися.
Різновиди магічного мислення
Розберемо найпоширеніші види магічного мислення:
1. Магія думки – закон тяжіння

Людина вірить у надприродну силу свого бажання та волі. Вона дотримується таких переконань:
- Мої думки можуть вплинути на реальні події.
- Мої думки обов'язково призведуть до дій.
На подібному типі магічного мислення побудовано безліч популярних методик самовдосконалення – концепцію "позитивного мислення", яку використовують у тренінгах найрізноманітніших сфер, від бізнесу до сімейних відносин.
Автори цих методик заявляють, що те, про що ми думаємо – обов'язково притягуємо до нашого життя. На реалізації думки у певному сенсі побудовано і деякі релігійні ритуали – наприклад, молитви.
2. Імітативна магія – принцип подоби

У корені цього переконання лежить віра в таємний надприродний зв'язок подібних предметів та явищ.
- Не можна викладати фото маленької дитини в мережу - інакше можуть навести псування по фотографії.
- Поставити вдома грошове дерево, щоб покращити добробут.
- Характери та долі людей, народжених в один день/місяць, можуть збігатися.
Існують і радикальніші приклади віри в принцип подібності – це використання ляльок вуду, знищення фотографій та зображень своїх ворогів.
3. Магія дотику – принцип контакту

Це віра, що речі, які одного разу зіткнулися один з одним, можуть продовжувати взаємодіяти навіть на відстані.
Переконання:
- Носіння талісманів "на удачу".
- Прикмети, пов'язані із зберіганням молочних зубів.
- Кидання монети у фонтан або море "щоб повернутися знову".
4. Феномен "справедливого Всесвіту"

В цьому випадку віра ґрунтується на правилах справедливості - "що посієш - те пожнеш".
Приклади:
- Він вчинив погано, значить Всесвіт його покарає!
- З тими людьми, на яких я гніваюсь, трапляється щось погане.
- Я зробив щось погане, тепер зі мною трапиться біда.
- У мене надто довго все йде добре – напевно, станеться щось погане.
Чим загрожує магічне мислення?
З одного боку магічне мислення може підбадьорити, наприклад, хороша прикмета, з другого – нести погані наслідки.
1. Воно заважає тверезо оцінити ситуацію
Люди з магічним мисленням вірять, що можуть знайти все й одразу, не докладаючи зусиль, а лише тому, що вони цього забажали. Замість того, щоб діяти, вони віритимуть, що ситуація вирішиться сама собою.
Віра у гороскопи може дискримінувати людей. Наприклад, Скорпіони відомі своїм важким характером і слід триматися подалі. А на співбесіді роботодавець може подумати, що він не зійдеться характером із Дівою і відмовить кандидату. Хоча немає жодного зв'язку між датою народження людини та її особистими характеристиками та інтелектом.
2. Воно може свідчити про ментальні проблеми

Магічне мислення можна зустріти у людей з ДКР, шизофренією та тривожним розладом. І хоча людина може розуміти, що багаторазове миття рук або перегляд однієї й тієї ж телепередачі не запобігають поганим подіям, вона відчуватиме непереборне бажання це робити. І прийнявши здавалося б нешкідливі, але повторювані дії за забавні забобони, можна прогаяти перші симптоми ментальних розладів, які вимагають допомоги фахівця.
Можна сміливо сказати, що присутність елементів магічного мислення вважається нормальним до того часу, поки де вони починають помітно проводити якість життя. Іноді люди вдаються до нераціональних ритуалів, і це вважається нормальним. Гірше, коли людина вибудовує довкола них своє життя. Така людина, наприклад, може не мати змоги вийти з дому, поки не перевірить кілька разів вимкнув він плиту, чи вийшов чи правильно з кімнати.
Небезпека полягає в тому, що людина, яка схильна до магічного мислення так і не навчиться спиратися на свої сили. А це передусім відповідальність за своє життя. Якщо людина не докладатиме власних зусиль для досягнення мети, а сліпо віритиме у звички та ритуали, то йому буде важко досягти успіху.
Як не дати ввести себе в оману

Протистояти магічному мисленню можна, розвиваючи у собі критичне мислення.
1. Пам'ятайте про когнітивні спотворення
Наш мозок влаштований так, що він звик мислити стереотипно. Йому звично навішувати ярлики зі звичного минулого, щоб якось охарактеризувати те, що відбувається. Наприклад, у компанії ви знайомитеся з жінкою, яка носить окуляри, строгий діловий стиль, має голосний голос та любить дітей. Виходячи з цих даних, ви можете припустити, що ваша співрозмовниця – вчителька. Ви зробили такий висновок, тому що побачили у жінки риси, властиві типовому вчителю.
2. Перевіряйте джерело інформації
Всі ми вже знаємо, що на сьогоднішній час активно працює інформаційна війна. Проте, коли ми бачимо новину з яскравим заголовком, у нас спрацьовують емоції і вже потім підключається свідомість і закрадається нотка сумніву. Щоб підтвердити дані, спробуйте знайти інформацію в інших незалежних джерелах.
3. Довіряйте фактам, а не емоціям
Цей пункт плавно випливає із попереднього. Віру в астрологію, ворожіння на таро, дизайн людини та інші псевдонауки можна пояснити ефектом Барнума. Це схильність людей сприймати поверхневі формулювання як точний опис особистості.
Звичайно, іноді хочеться повірити, що зірки здатні передбачати майбутнє, а Всесвіт – виконувати наші бажання. Але важливо вміти зберігати спокій та критичний підхід у стресових та надзвичайних ситуаціях, які збережуть від необдуманих вчинків.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!