ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Заборонити усі російські пісні? Українські зірки діляться думкою

Музика 17:50 - 18 лютого 2025

Петиція про заборону всіх російськомовних пісень набирає голоси

Заборонити усі російські пісні? Українські зірки діляться думкою

Моргенштерн. Фото: Колаж Meta.ua

Здавалося б, скоро рівно три роки повномасштабної війни з росією, не повинно вже залишитись якихось сумнівів чи нерозуміння, що таке добре, а що погано.

Але, як показує практика, насправді все зовсім інакше. Наприклад, на найпопулярніших стримінгових платформах досі в українського слухача в топі російські пісні. Морґенштерн залишив далеко позаду українську музику.

Цей топ пісень говорить сам за себе

Відразу після цього на сайті Кабміну з'явилася петиція, в якій автор пропонує заборонити в Україні будь-які російськомовні пісні, (неважливо в чийому виконанні). На момент написання матеріалу було зібрано вже під 5 тисяч підписів.

Ось така цікава ініціатива

Meta.ua вирішила дізнатися в українських артистів, як вони ставляться до такого нововведення і чи вдалося українській пісні перемогти російську за ці три роки?

Це просто самогубство

Однією з перших з нами своєю думкою поділилася співачка та телеведуча Анжеліка Рудницька.

“Я би воліла, аби нічого не треба було забороняти, бо заборонений плід завжди солодкий. Щоб людиною рухала національна свідомість, її громадянська позиція, самоідентифікація, людська гідність, - сказала вона. - Але реальність інша. Росія веде війну на знищення українців. А українці продовжують фінансувати цю війну проти себе. Кожен, хто споживає російський контент, має усвідомити, що це самогубство. Бо своїм прослуховуванням/переглядом російського контенту ви платите росіянам, вкладаєте гроші в газети та ракети, що летять на ваші ж голови. У мене складається враження, що наше суспільство взагалі не знає, як працює цей ринок”.

Анжеліка Рудницька не розуміє, такий "смак" українського слухача

За її словами, інформаційна гігієна кожного – це повна відмова від усього російського

“Якщо люди досі цього не розуміють, то, звісно, потрібно заборонити, - упевнена співачка. - Але при цьому важливо вести активну роз'яснювальну і просвітницьку роботу. Щоб наше суспільство, яке досі застрягло у підлітковому віці, не ридало, що у нього забрали улюблену іграшку, а щоб усвідомлювало важливість кожної людини і кожного зусилля для нашої Перемоги і становлення сильної особистості країни".

Російська для маргіналів

Не розуміє потяг до російської музики співачка, ексучасниця гурту "Алібі" Анна Завальська.

“Краще заблокувати тих, хто цей російськомовний контент на стрімінгових платформах споживає! Це абсолютно ненормально, що комусь в умовах війни досі потрібно пояснювати, що слухати російську музику – це, м'яко кажучи, не ок. Чому це комусь взагалі цікаво, і чому ворожа повістка не викликає природної огиди та опору? – емоційно відповіла артистка. - Особисто мене дуже тригеріть те, що до такої необхідної культурної гігієни більшість ставиться недбало”.

Анна Завальська лише за українську пісню та музику

Водночас, Завальська впевнена, що заблокувати доступ – це не вирішення проблеми.

“Я вважаю, що зараз українська музика показала настільки потужне зростання, є стільки крутої якісної альтернативи, що це має переважати та повністю закривати питання, що слухати та що підтримувати, - поділилася з нами співачка. - На мою думку, краще б суспільство фокусувалося на тій нашій спільноті, яка усвідомлено і щиро підтримує і слухає своє, вони, зрештою, все одно переможуть, їх буде більшість і вони диктуватимуть правила ринку, як споживачі. Позитивні зміни є однозначно. Це підтверджують аншлаги на концертах та виставах. А інші, що відстали і затрималися в минулому, зрештою стануть маргінальною тусовкою, відірваною від реальності”.

Гордість за Україну

Впевнена у перемозі вітчизняної музики й співачка Каріна Плай. За її словами, російський контент вже перестали робити в Україні і суспільство потихеньку до цього звикає.

“Щодо питання заборони, то кілька років тому я їхала в машині в Італії і по радіо звучала італійська пісня. На наступному каналі – теж італійська, на іншому – також. І італійці з гордістю підспівували, поважали своє, навіть розквітали, раділи, і я відчувала в них величезну любов до своєї музики, культури, саме любов! - З усмішкою згадувала артистка. - Навколо була в доступі будь-яка музика, але вони обирали саме свою – італійську! Ось чого потрібно прагнути. Блокувати можна будь-що: пісні, періодику, книги, відео – що завгодно, але якщо в головах немає розуміння важливості мови як нашого ідентифікуючого знака, якщо не буде в головах самого бажання відокремитися, бути іншими, саме українцями, тоді люди обходитимуть блокування через VPN”.

Карина Плай радить слухати українську пісню скрізь

Карина Плай упевнена, що однієї мови – замало. Мова – це лише частина культури, її поверхневий шар.

“Можна вивчити та знати мову, і не знати історію нації, її традиції, побут, вірування, культуру, ментальність. Не любити це все, і не почувати себе українцем. А тому й не обирати саме українське, - висловилася співачка. - Не лише мову потрібно підтримувати, а й висвітлювати та рекламувати на кожному кроці найкращі зразки нашої української історії, наших досягнень у культурі та науці, спорті. Відкривати суспільству якнайбільше того, чим українці могли б пишатися, до чого вони хотіли б приєднуватися, про що розповідати дітям. Це вирощує величезну національну самоповагу. І тоді питання мови буде органічним, вірніше, його просто не стане”.

Ходіть на концерти!

З цим же питанням ми звернулися і до молодих українських груп. Тих хлопців та дівчат, яким у майбутньому нести прапор національної культури.

“Заборона тут може бути не ефективною і технічно, не впевнена, що таке блокування можливе. Тому я б порадила людям, які хочуть розповсюдження наших пісень – направити свою енергію на підтримку українського, – сказала нам лідерка гурту “Пророка” Світлана Сугак. - Думаю, це більш дієво, ніж заборона. Тобто створювати плейлисти та ділитися ними, пропагувати україномовних виконавців, писати про них стабільно у соцмережах, ходити на концерти”.

Світлана Сугак пропонує ходити на українських виконавців, що допоможе їхньому просуванню

Також співачка поділилася невеликим лайфхаком, як можна прискорити популяризацію української музики.

“Можна й самим експериментувати, піднімати український реп, наприклад. Ця ніша має низький поріг входу. Візьміть улюблений вірш, візьміть метроном - темп 70-90 і вперед, а потім записали відео, пост і може з цих жартів виросте щось цікаве та масове”, - посміхнулася Світлана.

Заради справедливості, варто зазначити, що багато українських виконавців, у яких у репертуарі були пісні російською мовою, не підтримують подібні петиції заборон. Не під запис вони ставлять риторичне запитання: “Як можна до цього ставитися? У нас вкрали частину життя…”

Раніше ми писали, що Євген Кот із дружиною продають будинок і показали, куди вони переїхали з донькою.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин