RU UA
1

Заявка на успішний сезон: хто є двигуном прогресу Атлетіка?

Футбол 18:10 - 18 грудня 2023

Розглядаємо докладніше успішні виступи басків

Заявка на успішний сезон: хто є двигуном прогресу Атлетіка?

Фото: ФК Атлетік

У поточному сезоні Атлетік забив 33 м'ячі у 17-ти матчах Ла Ліги. Нерідко баски забивають по 2 голи за гру. Ці цифри свідчать про добре поставлену гру в атаці. Команда, яка забиває близько двох м'ячів за матч, претендує на високі місця у турнірній таблиці. Зараз у "левів" 5-та позиція у Ла Лізі та 7 матчів без поразок.

Для команди Ернесто Вальверде поточний показник результативності є стрибком на +0,7 середнього показника голів за гру в порівнянні з минулим сезоном. Це збільшення робить басків другими у Ла Лізі після Жирони (+0,85) щодо покращення результативності.

Чи можливо, що Атлетік заб'є понад 70 голів за сезон? Скоріш за все, ні. Це було б повторенням одного з найкращих показників результативності минулого сезону. Такий результат зазвичай досяжний тільки для таких клубів, як мадридський Реал та Барселона. Ну ще Жирона може до них приєднатися у нинішній кампанії.

Висока ймовірність, що Атлетік природно рухатиметься до зниження результативності найближчими місяцями, враховуючи, наскільки високо баски встановили планку на початку сезону. Але водночас їхня нинішня результативність — це щось більше, ніж просто тимчасовий сплеск команди, яка вирішила покуражитися.

Хто стоїть за зростанням кількості голів Атлетіка? Насамперед варто виділити підвищену ефективність Іньякі Вільямса, стрімкий прогрес Ніко Вільямса і те, що в особі Гірки Гурусети клуб, схоже, нарешті знайшов стабільного гравця на позицію центрального нападника в епоху після Адуріса.

Навіть якщо судити з найпростіших спостережень, це три гравці, які найактивніші у штрафному майданчику суперника. Логічно, що вони є обличчям атакуючого ядра, яке забезпечило команді сплеск результативності. Але було б неправильно говорити про вогневу атаку Атлетіка – або навіть про покращення вищезгаданих гравців – не згадуючи при цьому Ойана Сансета.

Одна з головних проблем для кожного клубу полягає у пошуку балансу. У сучасному футболі важливо показувати продуктивну гру, яка значною мірою опирається на фізичні кондиції, та не діяти при цьому надто прямолінійно в атаці. На щастя для Атлетіка, у них є Сансет. Цього сезону, який є для нього другим із пристойним ігровим часом, 23-річний хавбек відіграє велику роль для своєї команди. Прогрес іспанця показує, що він є гравцем, який може забезпечити команді необхідний баланс, особливо при володінні м'ячем.

Сансет має хорошу статистику як для атакуючого півзахисника. На його рахунку 3 голи та 4 результативні передачі у 15-ти матчах Ла Ліги у поточному сезоні. Іноді він відрізняється результативними діями у кількох матчах поспіль. Але крім прямого вкладу в голи команди, його основна роль полягає у створенні умов для проведення атак та залучення до них одноклубників, особливо вінгерів. Завдяки в тому числі йому атакуюча сила Атлетіка вийшла на новий рівень.

Протягом тривалого часу до появи просунутої статистики було важко довести вплив на атаки команди гравця, який не завжди віддає результативні передачі та забиває сам. Голи та асисти говорять про те, хто здійснив завершальні дії в атаці, але вони не враховують усе те, що відбулося до цього. Сансет відрізняється результативними діями, але він також робить багато з того, що залишається «за кадром» гольових атак Атлетіка.

Сансет займає 4-те місце у своїй команді за системою гол+пас у поточному сезоні. При цьому він має найвищий показник серед усіх "левів" по залученості до гольових атак (0,98 на 90 хвилин). Єдиний півзахисник у Ла Лізі з вищим середнім показником на 90 хвилин – це Педрі з Барселони (1,24/90). Якщо подивитися на атаки, які завершилися голами з гри, Алейш Гарсія з Жирони — єдиний хавбек, який цього сезону взяв участь у більшій кількості гольових атак (17), ніж Сансет (13).

Хоча він і сам не соромиться робити свій внесок на вістрі атаки, все ж таки уродженець Памплони відіграє значну роль у просуванні Атлетіка в останній третині поля. Він особливо важливий для команди при розвитку атак із півзахисту. Оскільки Сансет більше схильний до гри на правому фланзі, не дивно, що Іньякі Вільямс – один із найрезультативніших гравців команди цього сезону. Завдяки підтримці одноклубника він так органічно вписується в систему Атлетіка.

Незалежно від того, яку схему використовують баски (4-3-3 або 4-2-3-1), типова зона впливу Сансета знаходиться у правому напівфланзі між півзахистом та лініями оборони противника. Атлетік використовує його для того, щоб прорватися через ці лінії, а потім отримати вигоду з його здатності набирати обертів лише після кількох дотиків м'яча. Ця здатність грати швидко і утримувати м'яч під контролем, передаючи його Іньякі Вільямсу майже одним рухом є дієвою при підготовці швидких атак "левів".

Сансет отримав більше розвиваючих атаку передач (88), ніж будь-який інший півзахисник Ла Ліги цього сезону. Багато атак Атлетіка починаються саме після передачі до його зони. Після цього часто слідує передача на Іньякі, у якого з'являються варіанти для подальших дій. Це найчастіший спосіб атаки у басків. Сансет створив 12 моментів для Вільямса цього сезону – більше, ніж будь-який інший гравець для свого одноклубника в Ла Лізі.

Ера Ікера Муньяїна добігає кінця. Він був багаторічним творчим центром Атлетіка із більш ніж 500 матчами на рахунку. Прихід та сходження Сансета випали на ідеальний час для клубу, у якого залишається хороший атакуючий потенціал.

Муньяїн є класичною "десяткою". Він більше часу витрачає роботу з м'ячем і довше тримає його під своїм контролем. Сансет розвиває атаки басків динамічніше, з меншою кількістю дотиків, не втрачаючи при цьому ні точності передач, ні ефектності. Цікаво, що Сансет, як і Муньяїн, із Памплони. Сама доля благоволить молодому хавбеку стати наступником капітана Атлетіка.

Сергій ЗАВАЛКО, за матеріалами Football Espana

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин