Не оверпРайс: опорник Арсеналу довів, що коштує своїх грошей
Розповідаємо, як колишній капітан Вест Хема виходить на новий рівень
Фото: ФК Арсенал
Деклан Райс на своєму прикладі показав, що іноді трансферна вартість гравця – лише цифри. Він приєднався до Арсеналу минулого літа за угодою, яка обійшлася "канонірам" у 100 млн фунтів основною сумою та 5 мільйонів бонусами. Це найдорожчий трансфер в історії "гарматників" і третій за величиною в англійській Прем'єр-лізі. Більше в АПЛ платили лише за Джека Гріліша та Енцо Фернандеса. А за Мойсеса Кайседо заплатили стільки ж, скільки за Райса.
Велика трансферна сума неминуче та справедливо створює тиск. Було багато випадків, коли гравці стикалися з цим протягом кар'єри. Від труднощів Фернандо Торреса після його переходу в Челсі за 50 млн фунтів до Поля Погба за 86 мільйонів, який так і не реалізував свій потенціал у Манчестер Юнайтед, історія Прем'єр-ліги сповнена прикладів дорогих провалів. Але якщо іншим футболістам, як і раніше, є що доводити, то Райс уже відплатив Арсеналу за вкладені в нього кошти. Якщо "каноніри" стануть чемпіонами, це стане ще очевиднішим.
Безумовно, ігрові здібності Деклана виходять на перший план, але доступність робить його ще ціннішим. Це точно було однією з причин, через яку за нього заплатили таку велику суму. Райс провів у старті 175 зі 190 матчів АПЛ у період із сезонів 2018/19 по 2022/23 за Вест Хем, а в нинішній кампанії він лише раз не вийшов на поле з перших хвилин. Але навіть у цій грі проти Лутона 25-річний хавбек з'явився з лави запасних. Він також вийшов у стартовому складі у дев'яти з десяти матчів Ліги чемпіонів.
Його доступність щотижня пояснюється не лише вражаючою фізичною підготовкою. У Деклана зразкова дисципліна, особливо для гравця, чия роль заснована на перериванні атак і відборі м'яча. У поточному сезоні він 160 разів повертав володіння м'ячем своїй команді, але зробив лише 28 фолів. Для порівняння, Кайседо, який має стільки ж повернень, 44 рази порушив правила. Алексіс Макаллістер повернув м'яч 180 разів, але зробив 46 фолів. Дуглас Луїс має 45 порушень. Родрі – можливо, найкращий опорник у світі, – відбирає м'яч і робить фоли приблизно в тих же пропорціях, що і Райс: на його рахунку 199 повернень володіння м’ячем і 36 фолів.
За весь сезон Деклан отримав лише 4 жовті картки і жодної червоної. У Кайседо 9 попереджень, і хоча він не має видалень, можливо, йому пощастило кілька разів уникнути серйозного покарання. У нього були серйозні фоли на Жеремі Доку в матчі АПЛ, а також проти Райана Гравенберха та Ентоні Гордоні в іграх Кубка ліги. У Макаллістера 6 жовтих карток і одна червона, Луїс має 10 попереджень. Родрі має 8 жовтих карток і одну червону. Усі вони пропустили хоча б один матч через дискваліфікацію. Райс не пропустив жодного, виступаючи щотижня, що допомагає і йому самому, і його команді.
Його вплив на гру виходить далеко за рамки здатності відбирати м'ячі – хоча багато хто вважає його просто опорником, і, ймовірно, більшість вважала, що саме для цієї ролі його і підписували. Правда в тому, що Деклан дуже мобільний і пропонує дуже багато варіантів для володіння м'ячем. Він не обмежується лише зривом атак суперника. Райс – елітний півзахисник, який пропонував багато можливостей для просування м'яча вперед у Вест Хемі, а Мікель Артета цього сезону вивів його на ще вищий рівень.
Найяскравіші виступи Деклана за Арсенал відбулися тоді, коли Жоржиньо грав на позиції найглибшого півзахисника, що дозволяло Райсу вільно діяти в атаці на позиції "вісімки". Раніше цього сезону, коли Томас Парті боровся з травмою, а Жоржиньо був непереконливий, Деклан більшу частину часу діяв із глибини. Але в другій половині кампанії Райс перейшов на більш просунуту позицію, спираючись на захист Жоржиньо. Результати були вражаючими.
Райс усе частіше опиняється у штрафному майданчику суперника. Він проводить найкращий сезон у плані результативності, забивши 7 голів та віддавши 8 результативних передач у нинішній кампанії АПЛ. Тренер явно підтримує його прагнення рухатись далі. У своїх перших 25 матчах за Арсенал Деклан торкнувся м'яча у штрафному майданчику суперника лише 23 рази (і 6 з них відбулося в одному матчі – проти Брайтона у грудні) – у середньому менше одного разу за гру. В останніх 10-ти матчах він зробив 33 торкання у штрафному майданчику суперника – у середньому 3,7 за гру.
Його здатність утримувати м'яч допомагає йому просуватися вперед, і він виконує велику роботу, перетворюючи захист "гарматників" на атаку. Це має важливе значення для того, щоб "каноніри" могли змусити суперника повернутися до своїх воріт і зайняти оборонну позицію, залишивши половину поля Арсеналу. У той час як скромнішим командам, можливо, доведеться грати в основному довгими передачами, а потім шукати удачу в єдиноборствах, Райс допомагає "гарматникам" зберігати володіння м'ячем, відтісняючи суперника назад.
Нещодавно Деклан додав ще одне вміння до свого послужного списку, подаючи кутові "канонірів" з лівого флангу. Він став це робити лише у січні, але виявився ефективним вибором для стандартів, навіть якщо його вихід зі штрафного майданичка усуне пристойну повітряну загрозу для команди. З усіх гравців Прем'єр-ліги, які подали понад 15 кутових цього сезону, у Райса найвищий середній показник очікуваних результативних передач (0,04 на одну подачу). Звичайно, в цьому заслуга не тільки самого Деклана, він багато в чому пов'язаний з роботою гравців, які замикають його простріли та навіси, але все одно вражає те, що він додав ще одну опцію у свою гру.
Підписання Райса змінило ситуацію в Арсеналі. Нині складно назвати якусь слабкість у його грі. Незалежно від того, чи виграють "каноніри" титул цього сезону, з Декланом вони, схоже, будуть готові виборювати лідерство в Прем'єр-лізі ще довгі роки. Важко сказати, якою є його реальна вартість на трансферному ринку. Але скільки б за нього не заплатили, ці гроші вже витрачені не дарма.
Сергій ЗАВАЛКО, за матеріалами The Analyst
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!