Хто стане чемпіоном, а хто вилетить? Тезово розповідаємо про всі клуби УПЛ перед рестартом сезону
Як клуби Прем'єр-ліги України провели зимовий антракт

Фото: ФК Металіст 1925 / Автор невідомий
Наприкінці лютого двома перенесеними ще з 2022-го матчами відновився чемпіонат України серед команд Прем'єр-ліги. Проте перший повноцінний тур за участю всіх клубів має відбутися лише на поточних вихідних. Олександр Риженко тезово розповідає найголовніші новини з життя кожного клубу під час зими.

Претенденти на титул
Цього сезону звичний дует претендентів на українську чемпіонську корону - "Шахтар" та "Динамо" - зазнав змін. До донецького "Шахтаря" додався ще "Дніпро-1", а от "Динамо", швидше за все, опиниться нижче другого місця та відповідно без путівки до Ліги чемпіонів на наступний сезон.
Під час зимового трансферного вікна найбільшу активність показував "Дніпро-1", який лідирує в лізі нині: дніпряни назазі ледь не єдиний клуб чемпіонату, який дозволяє собі не просто підписувати легіонерів, а запрошувати їх ледь не десятками. На даний момент у заявці клубу Юрія Берези знаходиться одразу дев'ять іноземців - найбільший показник серед усіх команд Прем'єр-ліги. Втім, кількість - не завжди якість. Це вже підтвердили ігри раунду плейофф Ліги конференцій у лютому проти кіпріотського АЕК, якому "Дніпро-1" програв та залишив єврокубки. Та влітку минулого року історія розвивалася схожим чином: підопічні Олександра Кучера зганьбилися на міжнародному рівні, але рівно пройшли дистанцію на внутрішньому.
Тренер по фізичній підготовці #Дніпро1 Євген Баришніков увійшов до тренерського штабу виконуючого обов’язки головного тренера національної збірної України 🇺🇦 Руслана Ротаня, котрий готуватиме головну команду до стартового відбіркового матчу Євро-2024 проти збірної Англії 🏴 pic.twitter.com/GN5IPAIl3k
— СК Дніпро-1 / SC Dnipro-1 (@clubdnipro1) March 2, 2023
"Шахтар" взимку відпустив свою головну зірку, Михайла Мудрика, та вирішив не компенсовувати 70-мільйонний продаж, а за великим рахунком розраховує на колишню обойму. Підписання молодих Різника, Гочолейшвілі, Келсі і Тоірова виглядають більше на перспективу, а досвідчений Ракіцький, як показали стартові ігри у Лізі Європи, футболіст ротації, але не основного складу. Проте, як раз лютнева дуель із французьким "Ренном" у єврокубку, показала, що команда готова то боротьби навіть без Мудрика та просто так "Дніпро-1" не відпустить. Битва за золото очікується дуже завзята.
Ліга Європи та Ліга конференцій - хто вестиме боротьбу за три інших місця у єврокубках
Восени Українська асоціація футболу планувала реанімувати Кубок України у якомусь незвичному форматі, який до кінця не був зрозумілий нікому. Тому клуби солідарно висловились проти проведення цього турніру в поточному сезоні. Це означає, що одне єврокубкове місце, яке мало розігруватися через Кубок, переноситься на чемпіонат. Тому з УПЛ до наступного розіграшу Ліги конференцій вийдуть не одна, а дві команди, які фінішують четвертою та п'ятою, а третя ж сходинка подарує путівку до Ліги Європи.
"Динамо" двом іншим претендентам на чемпіонський титул відповісти нічим. Команда відпустила ключових для себе гравців у лініях атаки (Циганков) та оборони (Забарний, Кендзьора). На вхід клуб Ігоря Суркіса здійснив трансфери молодих і перспективних (Дячук, Рамадані, Назар Волошин), яких аж ніяк не назвеш готовими до чемпіонської боротьби. Швидше за все, "динамівці" з перших же турів награватимуть склад вже на наступний чемпіонат, а друга частина поточного буде перехідною. Це може призвести до проблем у вигляді падіння навіть на четверте місце в таблиці, що поки було лише одного разу за всю історію УПЛ. Принаймні два інших конкуренти на третю позицію взимку добре готувалися до можливої боротьби.
Заключний гол динамівців на турецькому зборі ⚽️ pic.twitter.com/hkV2WxNhHB
— FC Dynamo Kyiv (@DynamoKyiv) February 26, 2023
"Зоря" під час антракту серйозних втрат не зазнала, натомість підписала Хахльова, Дришлюка та Герреро - трійка перспективних виконавців, які можуть додати свіжості цій команді. У жовтні-листопаді команда Патріка ван Леувена видавала серію з чотирьох поспіль перемог, проте "задихнулася" під кінець року. Робота над стабільністю - головне, нам чим мав працювати тренерський штаб на зборах.
"Олександрія" взимку провела дуже цікаву роботу. Клуб аграрія Сергія Кузьменка запросив на тренерський місток нинішнього в.о. національної збірної України Руслана Ротаня, придбав у "Шахтаря" нападника Кулакова, забрав капітана "Дніпра-1" Логінова у захист та витягнув із "Зорі" голкіпера Шевченка. З наявним підбором виконавців не просто можна, а необхідно боротися за єврокубки. Тим паче, що за спиною конкурентів не видно. Інша справа, як впорається Ротань, працюючи одночасно у клубі, з молодіжною та національною збірними. Це дуже ризикований досвід, який може призвести до наслідків на усіх напрямках роботи.
Група середняків
Наступна група команд відверто не дивувала трансферною роботою. Кожен із них, можливо, і хотів би також поборотися за єврокубки, проте на даний момент їхні можливості менші за команди з топ-п'ятірки.
"Колос", який йде першим серед рівних, підписав лише правого захисника Кравченка, якого взяв у оренду з "Динамо". Клуб або сильно економить, або вважає свій склад укомплектований, але обидва твердження не виглядають оптимістичними напередодні другої частини сезону. Будь-якій команді необхідна свіжа кров - це правила життя. Її взимку не з'явилося, адже той самий Кравченко раніше за ковалівців вже грав. Навряд чи стара обойма, де майже немає місце молодим, зможе показати навесні прогрес у результатах.
"Верес" та "Металіст 1925" зірок з неба не хапають, намагаються жити по наявних у них можливостях та ніколи не дивують трансферною роботою. Вони підписують мінімум футболістів вільними агентами. Клуби чимось схожі з "Колосом", але різниця є: ковалівці неодноразово заявляли про бажання грати у єврокубках, "народний клуб" та М1925 у свою чергу таких амбіційних завдань перед собою мають лише в далекій перспективі. Проте з іншого боку такий підхід щонайменше дозволяє на задумуватися над боротьбою за виживання.
Прогресу варто очікувати від "Кривбасу". Військовослужбовець ЗСУ Юрій Вернидуб неодноразово по ходу першої частини сезону говорив у інтерв'ю, що він зібрав влітку команду з нуля за декілька тижнів до першої гри. Взимку у досвідченого тренера вже було вдосталь часу, щоб побудувати гру та глибше донести свої вимоги до підопічних. Пізньої осені вже відчувалося, що футболісти стали розуміти свого наставника, проте чемпіонат пішов на перерву, коли криворіжці виграли чотири матчі з п'яти, в тому числі здолавши "Дніпро-1". Восьме місце - однозначно не межа для "Кривбасу". Але й те, що вдасться зачепитися за Лігу конференцій, віри небагато.
Неоднозначна трансферна робота взимку була у "Ворскли". Полтавці підписали знайомого вболівальникам Ібрагіма Кане, ще двох бразильців невідомого рівня, а також запасного воротаря ФК "Львів", щоб він сидів на лаві запасник вже команди Віктора Скрипника. Ймовірно, даються взнаки труднощі у власника клубу Костянтина Жевага з державою. Також клубу дуже не вистачає толкового спортивного директора, тому що трансферна і маркетингова робота за п'ятибальною шкалою близька до нуля. Через це "зелено-білі" будуть змушені провести цей сезон в середині таблиці та з незрозумілими перспективами влітку.
До когорти середняків також хотілося б віднести "Рух" в першу чергу через можливості власника клубу, львівського магната Григорія Козловського. Втім, схоже, "жовто-чорні" серйозно захопилися Юнацькою лігою УЄФА: у престижному європейському змаганні юнаки "Руху" дісталися до 1/8 фіналу, залучаючи гравців з першої команди. Через це фінал 2022-го колектив в УПЛ провалив, завершивши його серією з чотирьох поспіль ігор без перемог проти, по суті, прямих конкурентів. Навесні клубові серйозно потрібно попрацювати над збереженням прописки в еліті, інакше є ризик залишити елітний дивізіон, а разом із цим втратити шанси знову показати себе на європейській арені.
Боротьба за виживання: п'ять претендентів на два місця
Традиційно битва за збереження прописки у Прем'єр-лізі обіцяє вийти дуже захоплюючою. Додає інтриги ще й той факт, що остаточно невідомо, скільки клубів вилітатиме та який буде формат наступного сезону. Це залежить від чернігівської "Десни" та "Маріуполя": якщо вони будуть готові поновлювати змагання, то автоматично отримають місце в УПЛ. Таким чином, стикових ігор не буде, а ліга у розіграші 2023/24 розшириться до 18 колективів. Проте поки від обидвох найбільш постраждалих від війни клубів не чутно навіть натяку про поновлення професіонального статусу. Тому, швидше за все, 13-14 місця поточного сезону гратимуть матчі плейофф проти 3-4 місця Першої ліги. Водночас, 15 та 16 команди елітного дивізіону вилітатимуть.
Коло претендентів на виліт ми окреслили п'ятіркою, яка має чимало проблем поза межами поля. А трансферна робота кожного з цих клубів виглядала неоднозначно.
"Минай" за часів Володимира Шарана нарешті став схожий на професіональний клуб. Досвідчений спеціаліст взимку провів точкову селекцію, підсиливши окремі позиції, а не хапаючись за будь-якого вільного агента. Нехай спроможності клубу мінімальні, але поки тренерові вдається витискати з наявного у нього мінімуму максимум. Інша справа, чи цікаво митникам й надалі займатися клубом, зважаючи на холодну війну, яку їм оголосили на Банковій? Закарпатський колектив завжди мав дуже скромні можливості. Як буде зараз?
Номінацію "Трансферний фестиваль" впевнено забирає "Львів". Кого тільки номінально другий за позицією у таблиці львівський клуб цієї зими не підписував: досвідчені українці, невідомі бразильці, гравці з чемпіонатів Литви, Бахрейну та навіть Гвінеї. Як із цього всього скласти один колектив - достеменно невідомо. За іменами "синьо-золоті" не схожі на аутсайдера ліги: чого вартий тільки ексголкіпер "Динамо" та "Шахтаря" Олександр Рибка. Проте існують великі сумніви, що майже два десятки новачків встигли зігратися та порозумітися за зимове міжсезоння.
У "Чорноморці" не повідомляють про якісь фінансові труднощі. Та все зазвичай видно по трансферній роботі. Одесити, як і "Минай", підписували лише тих вільних агентів, які виявилися не потрібними іншим клубам. Чи підсилять вони "моряків"? Поки існують великі сумніви. Місцеві вболівальники вірять у талант Романа Григорчука. Одначе, спеціаліст давав результат, коли у нього був набагато кращий підбір виконавців. Навесні клубові буде дуже важко у боротьбі за виживання.
"Металіст" нині у найбільш вигідному становищі, адже посідає одинадцятий рядок. Проте досі невідома доля справи щодо ДТП, у якому підозрюється власник клубу Олександр Ярославський. Схоже, для бізнесмена зараз футбол лише на фоні, тому він не особливо слідкує, що відбувається у клубі. А там менеджери взимку несподівано змінили головного тренера, запросивши маловідомого Перицю Огнєновича. З підписань варто виділити лише Бойчука з "Руха" та Наумця з "Чорноморця". Всі інші прізвища мало що скажуть навіть експертам. Саме тому існує величезний ризик, що навесні позиція харків'ян у таблиці буде йти тільки вниз.
"Інгулець" ніколи не цікавила трансферна робота. Клуб за роки свого виступу в УПЛ лише декілька разів підписував футболістів, що підсилювали команду. Весь інший час у петрівському колективі просто займаються латанням дір, зазвичай невдалим. Проєкт аграрія Олександра Поворознюка, який полюбляє переспівувати хіти Круга, рано чи пізно вилетить з Прем'єр-ліги саме через його команду менеджерів, яка не відповідає рівню елітного дивізіону. Питання лише в часі, коли станеться пониження в класі: цього сезону або наступного.
Прогноз на підсумкову турнірну таблицю
- "Шахтар"
- "Дніпро-1"
- "Динамо"
- "Зоря"
- "Олександрія"
- "Кривбас"
- "Верес"
- "Колос"
- "Металіст 1925"
- "Ворскла"
- "Рух"
- "Минай"
- "Чорноморець"
- "Інгулець"
- "Металіст"
- "Львів"
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!