ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

За два роки війни держборг України зріс більше ніж наполовину – Гетманцев

Економіка 20:25 - 27 березня 2024

На 29 лютого 2024 року державний та гарантований державою борг становив 5 490,1 млрд грн

За два роки війни держборг України зріс більше ніж наполовину – Гетманцев

За повні два роки війни державний борг у валютному еквіваленті збільшився на 50 млрд. дол/Фото: getmantsevdanil

За повні два роки війни державний борг у валютному еквіваленті збільшився на 50 млрд дол. або трохи більше ніж наполовину. Про це повідомив голова комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Деталі

За даними Міністерства фінансів, на 29 лютого 2024 року державний та гарантований державою борг становив 5 490,1 млрд грн або 143,7 млрд дол. у валютному еквіваленті.

У лютому величина державного боргу у гривні майже не змінилась, тоді як у валюті продовжувала скорочуватись. Різна направленість тенденцій пояснюється насамперед невеликою девальвацією (зниженням) офіційного курсу гривні з 37,87 до 38,21 грн/дол. відповідно на кінець січня і лютого.

За січень-лютий нового року держборг скоротився на 0,5% в гривні («мінус» 29,4 млрд грн), у валютному еквіваленті скоротився на 1,1% («мінус» 1,6 млрд дол.).

На скорочення державного боргу вплинуло:

  • відсутність значних зовнішніх офіційних запозичень
  • невелике послаблення курсу євро до долара і гривні на звітну дату, що призвело до переоцінки і зменшення доларового і гривневого еквіваленту заборгованості у євро насамперед за пільговими кредитами від Євросоюзу.

Структура державного боргу (на кінець лютого):

  • 69,7% - зовнішній борг, 30,3% - внутрішній;
  • 72,4% - борг у валюті (зовнішній + валютні ОВДП), 27,6% - борг у гривні;
  • 67,2% - борг із фіксованою ставкою, 32,8% - борг із змінною ставкою.

Отже, на початку 2024 року боргова динаміка була стриманою, але вже у березні, в якому ми залучили близько 9 млрд дол. пільгових кредитів, зростання державного боргу відновиться і суттєво прискориться.

Всього за 2 повних роки війни (28 лютого 2022 – 29 лютого 2024 року) державний борг у гривні збільшився у два рази (+2 760 млрд грн), у валютному еквіваленті – на 54% (+50,4 млрд дол.). Основний приріст держборгу зумовлюється залученням зовнішніх офіційних пільгових кредитів (від ЄС, урядів інших країн, МФО). Підкреслю, мова йде саме про виключні пільгові умови (особливо якщо порівнювати із комерційними, які діють зараз).

Наприклад, останній кредит від Світового банку (під гарантії Японії і Великобританії) має пільговий період до 2030 року, а його погашення розраховано до 15 серпня 2057 року. Ставки також є пільговими (прив’язані до ставок міжбанківського ринку у країнах – гарантах). На додачу, як у випадку гарантії Японії, передбачена капіталізація відсотків на суму 100 млн дол. для зменшення вартості обслуговування позики.

Гетманцев нагадав, що більшу частину із зовнішнього боргу реструктуризовано:

  • перед офіційними кредиторами з G7, Паризького клубу – до кінця березня 2027 року (+ є згода останніх щодо фінального рішення по такому боргу до завершення програми EFF),
  • перед комерційними кредиторами (єврооблігації, ВВП – варанти) – до серпня 2024 року, але за програмою EFF зараз готуються і до середини цього року будуть проведені переговори про продовження реструктуризації до 2027 року.

Це суттєво зменшуватиме навантаження на бюджет і економіку у найближчі роки.

Водночас у середньо- і довгостроковій перспективі боргові ризики залишаються значними. Поточні базові сценарії аналізу боргової стійкості виходять із зменшення масштабу бойових дій з 2025 року. Утім, ми всі розуміємо, що допоки продовжуватиметься війна – державний борг продовжить зростати. В цьому плані вважаю надважливою дискусію, що нарешті зрушила з місця щодо можливості конвертації заморожених активів банку росії у гарантії по діючим і майбутнім зовнішнім запозиченням України. Вважаю, рано чи пізно (звісно краще – перше) ми до цього прийдемо.

Нагадаємо, що Україна отримала новий транш від МВФ на $880 млн.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин