Україна готова підвищити ПДВ заради додаткового джерела доходу – МВФ
Влада підтвердила свою прихильність оптимізації так званої спрощеної податкової системи

Підвищення ПДВ - найбільш ефективне потенційне джерело додаткових доходів - меморандум із МВФ/Фото: Рixabay
Уряд України готовий оперативно вжити додаткових податкових заходів, у разі потреби, і розглядає підвищення основної ставки податку на додану вартість (ПДВ) як найефективніше потенційне джерело додаткових доходів. Про це йдеться в опублікованому меморандумі про економічну та фінансову політику щодо 5-го перегляду програми EFF із МВФ.
Деталі
У документі йдеться:
На цьому етапі ми, як і раніше, дуже схильні до потенційних потрясінь, а наш простір для маневру в межах поточного пакета ресурсів жорстко обмежений. Тому для забезпечення виконання бюджету ми реагуватимемо на дефіцит доходів або нові потреби у витратах підвищенням податків
Також уряд обіцяє посилити мобілізацію доходів шляхом розроблення комплексного пакета заходів на повоєнний період із реформування оподаткування викидів CO2, аналізу та оцінки оподаткування видобувних галузей і визначення принципів оподаткування віртуальних активів, які б відповідали правилам ЄС. Вже розпочато роботу в кількох із цих галузей. Зокрема, триває робота з розробки законодавства про оподаткування медичної марихуани.
У майбутньому МВФ обіцяє розглянути реформи, які зроблять податкову систему більш справедливою (наприклад, за рахунок більш прогресивного податку на доходи фізичних осіб). Також планується провести комплексну реформу системи спрощеного оподаткування з метою обмеження можливостей для зловживань.
Як зазначено в меморандумі, триває робота над законопроєктом для запровадження вимог до звітності для операторів цифрових платформ і міжнародного обміну даними, що дасть змогу Держподатслужбі отримувати дані від операторів цифрових платформ і міжнародних органів про доходи фізичних осіб, які отримують доходи без реєстрації приватного підприємництва або використовують "спрощенку". Цей законопроєкт буде внесено до парламенту до кінця квітня 2025 року, і це новий структурний маяк програми.
Своєю чергою експерти МВФ вважають вірогідним нове підвищення податків з огляду на те, що обрізаний, порівняно з початковим проєктом, ухвалений "ресурсний" закон залишив у бюджеті 2025 року значно менше місця для поглинання потенційних шоків, особливо після значних внутрішніх запозичень, що будуть до кінця 2024 року.
У Фонді зазначили:
Влада підтвердила свою прихильність оптимізації так званої спрощеної податкової системи, яка наразі надає широкі можливості для ухилення від сплати податків, у середньостроковій перспективі
У документах наголошується, що Україна взяла зобов'язання досягти цільового показника первинного профіциту в розмірі від 0,5% до 1,5% ВВП на середньострокову перспективу після війни, що відповідає відновленню фіскальної та боргової стійкості.
Україна взяла нові зобов’язання за програмою EFF. Під 5-й перегляд програми EFF Україна суттєво оновила Меморандум про економічну і фінансову політику. Що змінилось відповідно до оновленого меморандуму пояснив Данило Гетманцев.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!