Для російського "Газпрому" 2023 став найгіршим за всю історію — Гетманцев
Компанія отримала 629,1 млрд рублів чистого збитку

Гетманцев прокоментував збитки "Газпрому" за 2923 рік. Фото: Pexels
Минулий рік став найгіршим в історії "Газпрому", оскільки компанія отримала 629,1 млрд рублів чистого збитку (проти чистого прибутку у 2022 році у розмірі 1,23 трлн рублів). До цього був такий провал лише у 1999 році, однак навіть тоді підсумковий збиток був у 8 разів меншим (-79 млрд рублів). Проаналізував результати роботи російської компанії голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Виторг компанії торік скоротився на 27% до 8,54 трлн рублів (з 11,7 трлн рублів у 2022 році), її операційні витрати виявилися більшими за виручку на 364 млрд рублів.
За словами експертів, причиною є катастрофа у газовому сегменті. Видобуток блакитного палива скоротився до 404 млрд кубометрів (ця цифра найменша за 34 роки існування компанії), експорт – до 69 млрд кубометрів (найнижчий показник з 1985 року), постачання у Європу – до 28 млрд кубометрів (рівень другої половини 70-х років минулого століття).
Виторг у нафтовому сегменті (3,3 трлн рублів) вперше перевершив аналогічний показник у газовому (3,08 трлн рублів, скорочення за рік – більш ніж удвічі).
Гетманцев зазначає, що показники не покращаться і у 2024 році.
Виробничих показників поки що не оприлюднено, однак ситуація простежується за сплатою податків: у І кварталі 2024 року доходи федерального бюджету від газового експорту скоротились порівняно з аналогічним періодом минулого року ще на 17% (а порівняно з І кварталом 2022 року – у 4,4 рази). У грошовому вимірі з поправкою на інфляцію казна недорахувалась квартальних доходів у розмірі 418 млрд рублів.
Але разом нафтові і газові доходи федерального бюджету збільшились майже в 1,9 рази (з 1,644 трлн рублів до 3,087 трлн рублів), левову частку яких (2,541 трлн рублів) забезпечив "нафтовий" податок на видобуток корисних копалин (зріс порівняно з І кварталом 2023 року на 98%).
Данило Гетманцев припустив, доходи росії можливо обмежити завдяки посиленню санкцій проти її нафтового сектору.
Найбільші країни Азії практично регулярно (лише з незначними і нетривалими зупинками) приймають російську нафту, поступово знайшлися "альтернативні" страхувальники та надавачі послуг, росії частіше доводиться організовуватиоперації з реєстрації / перереєстрації фірм-прокладок та танкерів, але це не сильно заважає – по факту тіньовий флот танкерів зростає, а запроваджувані проти них обмеження не завжди встигають стати результативними через "нових" вже власників і перевізників. Але роботу у цьому напрямі все одно потрібно посилювати – як у частині перегляду "стелі", так і вжиття додаткових заходів до порушників режиму обмежень та застосування вторинних санкцій до "помічників" держави-агресора.
Раніше ми писали, що новий пакет санкцій ЄС проти росії має торкнутися газу та "тіньового флоту" рф.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!