Ракетне виробництво РФ ожило завдяки Китаю: що саме постачає Пекін?
Китайські деталі – у російських ракетах

Ракетне виробництво РФ ожило завдяки Китаю: що саме постачає Пекін? / Фото: Getty Images
Воткінський ракетний завод у Росії, що відповідає не лише за виробництво "Іскандерів", але й міжконтинентальних ракет, стрімко зростає, попри західні санкції. Його модернізацію забезпечують постачання з Китаю, Тайваню та Білорусі. Про це йдеться в масштабному розслідуванні Kyiv Independent.
Деталі
На фоні повномасштабної війни Росії проти України, одне з головних ракетних підприємств Кремля – Воткінський завод – потай перетворюється на справжню військову ракетну фабрику. Завдяки іноземним постачанням, тисячам нових працівників і сучасному обладнанню, завод майже утричі збільшив виробництво ракет за останні два роки.
За даними української розвідки та аналітичного центру RUSI, у 2024 році Росія виготовила 700 балістичних ракет типу "Іскандер-М" проти 250 у 2023-му. Водночас кількість ударів цими ракетами зросла в 4,5 раза. Проте Кремль не лише витрачає ракети – він активно накопичує запаси: на червень 2025 року арсенал "Іскандерів" оцінюється у 600 балістичних і 300 крилатих ракет.
Розслідування Kyiv Independent доводить: без іноземної техніки такого буму не було б. Хоча Воткінський завод перебуває під міжнародними санкціями, він продовжив отримувати високоточне обладнання з Китаю, Тайваню та Білорусі – через російські фірми-прокладки. Зокрема, у 2023-2024 роках на підприємство було доставлено десятки металорізальних верстатів на мільйони доларів, серед яких – продукція тайванської компанії Ecom Precision Machinery, ввезена через китайську дочку Zhangzhou Donggang Precision Machinery.
Завод отримав також державні субсидії: лише в одному з контрактів на виготовлення деталей для міжконтинентальних ракет "Булава" Міноборони РФ заплатило понад 13 мільйонів доларів.
Після початку великої війни завод розширив виробничу базу, збудував нові корпуси та найняв понад 2500 працівників. Загалом на ньому вже працюють понад 12 тисяч осіб. Понад сотня вакансій залишається відкритою.
На тлі посилення атак по Україні, завод у Воткінську стає не просто ракетним цехом, а символом затяжної війни, до якої Росія готується методично – попри санкції й засудження.
"Політика Путіна – це наша політика", – йшлося на банерах, які тримали працівники заводу ще у квітні 2022-го. Сьогодні це гасло набуло моторошної актуальності", – підсумовує Kyiv Independent.
Також читайте: Саміт НАТО: Рютте оголошує про "історичні" рішення та посилення Альянсу.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!