ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Якої політики буде дотримуватися Україна у рамках Меморандуму — пояснення Гетманцева

Політика 11:50 - 30 червня 2024

Над чим зараз працюють різні відомства та яким має бути результат через роки

меморандум

Данило Гетманцев розповів про нові реформи відповідно до Меморандуму. Фото: Фейсбук

Данило Гетманцев вирішив розкласти по полицям набір політик, які бере на себе Україна у рамках Меморандуму. Це не про жорстко визначені реформи (структурні маяки про які говорили вище), а про так звані м’які зобов’язання, що є важливими для реалізації всієї програми EFF, і готовність реалізовувати які декларує позичальник. Виконання частини цих намірів треба посилити, а потім можна переходити у категорію структурних маяків.

В силу професійного інтересу, виділю, насамперед, ті з них, які мають відношення до фіскальної політики та фіскальних структурних реформ:

  1. Доходи в цілому. Українська сторона зобов’язується утримуватись від будь-яких заходів, що розмивають базу доходів. Виключення – пільги для сектору безпеки і оборони, що мають бути таргетованими, обмежені у часі та контролюватись. Вкотре підкреслено, що базою для реалізації фіскальної політики і фіскальних реформ, є Національна стратегія доходів (НСД).
  2. Додаткові джерела доходів у короткостроковій перспективі(на додаток до структурного маяка на кінець вересня 2024 щодо розробки методології оцінки впливу податкових пільг). Урядом подано законопроект про підвищення акцизів на тютюн та паливо відповідно до директив ЄС (на другу половину 2024 – 2028 рр.). Подано законопроект про введення акцизу на солодкі напої. Ведеться робота з розробки законодавства щодо запровадження авансових платежів з податку на прибуток для АЗС, оподаткування медичного канабісу. Українська сторона буде прагнути якнайшвидшого прийняття цих ініціатив. З 1 січня 2026 року для мінімізації податкових втрат має запрацювати електронна акцизна марка для алкогольних та тютюнових виробів. За потреби українська влада готова запровадити додаткові фіскальні заходи для зменшення ризиків фіскального розриву (утім тут без уточнень, саме тому таких уточнень поки що не буде і від мене).
  3. Фіскальні реформи і мобілізація доходів у середньостроковій перспективі. У 2024-2027 рр. Україна буде прагнути забезпечити мобілізацію додаткових доходів на рівні +3-4% ВВП для забезпечення потреб оборони, соціального захисту і відновлення. Фіскальні реформи на середньострокову перспективу, в тому числівизначені НСД, включають: розробку комплексного пакету заходів на післявоєнний період для реформування оподаткування викидів вуглецю; аналіз та оцінку оподаткування видобувних галузей; визначення принципів оподаткування віртуальних активів, узгоджених із правилами ЄС/ ОЕСР; збільшення прогресивності податку на доходи громадян (коли дозволятимуть умови); імплементації правил боротьби з ухиленням від сплати податків, які враховують вимоги Директиви ЄС та найкращі міжнародні практики.

За словами Гетманцева, реформи ДПС будуть зосереджені на зміцненні суспільної довіри до служби та розвитку сучасних практик управління комплаєнсризиками:

  • Не пізніше серпня 2024 року будуть опубліковані результати другого опитування рівня задоволення послугами ДПС (що здійснюється за підтримки Світового банку).
  • Не пізніше кінця 2024 року буде затверджено план цифрового розвитку для ДПС.
  • До кінця 2024 року для підвищення конфіденційності податкових даних, які знаходяться в ДПС, буде розроблена концепція використання анонімних даних (маскування даних) про платників податків податковими органами (очікувано вступить в силу з 2026 року).
  • До кінця червня 2024 року буде запущено пілотну роботу нової системи управління комплаєнс-ризиками.

Наразі триває робота над організаційною реструктуризацією ДПС, яка відображатиме результати її функціонального огляду (до кінця 2024 року), (визначення критеріїв для оцінки впливу та ефективності Антикорупційної програми ДПС; впровадження ІТ-рішень для SAF-T UA; підвищення ефективності обміну інформацією з іноземними компетентними органами.

Що стосується реформи митної служби, то вони будуть зосереджені на сферах, критичних для зниження корупційних ризиків (на додаток до вже прийнятих законів щодо криміналізації контрабанди і структурного маяка на кінець жовтня 2024 щодо внесення змін до Митного кодексу).

До кінця 2024 року будуть внесені змін до законодавства у частині перегляду адміністративної відповідальності за порушення митних правил. До кінця вересня 2024 року буде запущена ініціатива щодо визначення критеріїв оцінки впливу Антикорупційної програми ДМС. Оцінка буде підтримуватися регулярними (раз на два роки) незалежними опитуваннями щодо сприйняття рівня доброчесності на митниці.

А ще продовжуватиметься робота над реформами кадрової та компенсаційної політики; покращення оперативного керівництва митницею(iii) перенесення верифікації/перевірки митних документів від прикордонних пунктів до внутрішніх офісів ДМС.

Нагадаємо про оновлений Меморандум з МВФ та набір структурних маяків за програмою EFF.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин