Андрій Ковальський: "Хароших русскіх" не існує в природі
Телеведучий поміркував про якість медіа в Україні, згадав як до їхнього будинку прилетів дрон та поділився планами на майбутнє

Андрій Ковальський. Фото: пресслужба ICTV
Незабаром буде три роки, як із екранів телевізора щодня звучить це страшне слово "війна". Звикнути до цього неможливо. А комусь доводиться щоразу виходити в кадр і розповідати трагічні новини.
Meta.ua вирішила поговорити із відомим українським телеведучим каналу ICTV Андрієм Ковальським. Він розповів, який етап зараз переживає медіа в країні, що буде після війни і чому "хороший росіянин" – це табу.
– Ви працюєте на одному із провідних українських телеканалів. Як змінилася ваша робота після початку повномасштабного вторгнення?
– До 24 лютого 2022 року я висвітлював виключно спортивні події. Звісно, цікавився всім, що відбувалося в Україні, але моїми постійними джерелами інформації все ж були різні спортивні видання, сайти спортивних федерацій та різних змагань в Україні та за кордоном. Все змінилося в той чорний четвер, коли я о 5 ранку приїхав на роботу і таки встиг написати останні спортивний випуск…але в ефір він так і не вийшов. Тепер в нашому ефірі лише Марафон.
Сьогодні я фактично живу в інформаційному просторі, де кожна новина має стратегічне значення. Головне завдання – чесно та неупереджено подавати правдиву інформацію, яка допомагає українцям зрозуміти реальну ситуацію. Робота стала не просто професією, а боротьбою проти фейків за правду.
– Які новини вам найскладніше подавати в етер? Чи бувало, що емоції брали гору?
– Найважче – повідомляти про трагедії, особливо коли йдеться про загибель дітей, масові обстріли мирних міст. Інколи емоції настільки сильні, що важко знайти слова. В прямому ефірі важко стримувати емоції, буває, просто ком в горлі стає, очі самі мокріють…
Рятує те, що часто ведучого не видно за картинкою, тому є кілька секунд опанувати себе. У такі моменти потрібно залишатися професійним, хоча я не вважаю, такі прояви емоцій слабкістю. Ми теж люди й боляче переживаємо страшні моменти. Щобільше – ми їх фільтруємо і найбільш травматичні не показуємо або ж намагаємося пом’якшити удар для людей (закриваємо чутливі моменти на відео). Наша місія – розповідати правду та допомагати людям триматися, а не лякати й заганяти в паніку.

– А яке інтерв’ю чи сюжет за вашу кар'єру запам’ятався вам найбільше?
– Складно виділити щось одне, але дуже вразили інтерв’ю з людьми, які пережили окупацію або втратили рідних. Їхня стійкість, біль і водночас віра у перемогу – це те, що неможливо забути. Особливо гостро відчуваєш біль людей, коли щось схоже пережив сам і розумієш, що смерть фактично дивилася тобі у вічі.
Я і мої діти досі переживаємо ті моменти, коли до нас у квартиру прилетів рашистський дрон. Тоді моя сім’я дивом вціліла, хоча я зараз розумію, як близько була трагедія. На жаль, не всім так пощастило. Так, я переконаний, що мені й моїй родині тієї ночі 21 грудня 2023 року дуже пощастило, бо ми вижили.
– Розумію вас. Тоді таке питання: чи стикалися ви з пропагандистськими вкиданнями у прямому етері? Як швидко вдається їх викривати?
– Ні, у прямому ефірі такого не може бути. Вся інформація, яка з’являється в Марафоні в межах відповідальності нашої команди ретельно перевіряється. Так, дезінформація – один із головних викликів, але ми працюємо з перевіреними джерелами, офіційними, аналізуємо інформацію та маємо чітке розуміння, як працює ворожа пропаганда. Її можна розпізнати та спростувати. Якщо ж сумніви таки виникають – краще взяти паузу. Вороже ІПСО спрямоване переважно на емоції, тому не варто піддаватися на провокації. Треба зупинитися і добре все обдумати – все стане на свої місця.
– Чи маєте табу в журналістиці? Про що ви ніколи не скажете в етері?
– Не можна маніпулювати фактами, поширювати неперевірену інформацію або щось, що може зашкодити людям чи державі. А ще я ніколи не скажу, що є "хароший русскій", бо таких не існує в природі.

– Так, поки що знайти не вдається. А чого не вистачає українським медіа, на вашу думку? Якщо порівнювати, наприклад, з іноземними.
– Стійкості нам точно не бракує. Але, можливо, варто більше уваги приділяти аналітиці, глибоким розслідуванням і якісному документалістському контенту. Втім, на мою думку є і глибші проблеми. Нам бракує фінансування. Над якісним матеріалом у тій же росії може працювати до десятка людей – від водіїв до продюсерів, від журналістів до креативних редакторів. Це все "на виході" зазвичай дає ліпший результат, бо кожен концентрується виключно на своїй частині завдання. У нас же переважно журналіст і швець, і жнець, і на дуді гравець.
Так, така універсальність дуже корисна для кореспондента, але якщо говорити про глибоку аналітику – не так багато видань у нас можуть дозволити собі великий штат вузькоспеціалізованих фахівців. Інша сторона медалі – гроші. Все це має хтось фінансувати. І це або глядачів, як за кордоном, або тоталітарна влада, як у росії. Згадайте, в мирній Україні було місце виданням будь-якого спрямування.
– Андрій, ви завжди здаєтеся спокійним і впевненим у кадрі. А яким ви є у житті? Чи часто вас можна побачити поза роботою так само зібраним?
– Життя, як і у всіх українців, у мене поділилося на до 24 лютого 2022 року і після. Раніше я точно був більш урівноважений, вивести мене із себе було практично нереально. Нині все змінилося, але все ж я вмію опановувати себе. Я не можу дати волю своїм емоціям, вимкнути телефон і зникнути на тиждень. У мене двоє маленьких дітей, які більше за мене потребують психологічної підтримки. Я не маю права бути слабким.
– Як ваша професія впливає на особисте життя? Чи вдається знаходити баланс між роботою та сім'єю?
– Зізнаюся, це непросто. Робота займає більшу частину часу, але я намагаюся знаходити моменти для рідних, адже підтримка близьких – безцінна. Моя дружина теж багато часу проводить у справах, тому ми просто змушені чітко планувати своє життя. Все ж на першому місці у нас в житті не кар’єра, а наші діти.
– Ви часто кажете про важливість спорту. Які види активності допомагають вам тримати себе у формі?
– Якщо чесно – до початку повномасштабки я регулярно відвідував спортзал, спортивні події. Нині це дуже важко вписати у свій розклад. Я постійно собі дорікаю, що мало уваги приділяю собі і стану свого організму, а з іншого боку кажу собі, що зараз це не на часі.
Це важка боротьба всередині, але все ж я схиляюся до того, що в моєму віці уже треба більш прискіпливо стежити за здоров’ям. Щорічні чекапи організму я уже навчився планувати. Тепер я на шляху збільшення фізичних навантажень. Але як кожна гарна думка – вона має "відлежатися" (сміється)

– Так, нове життя треба розпочинати з понеділка. А як ви бачите майбутнє української журналістики після війни? Якою вона буде? І до чого слід готуватися глядачеві?
– Я не знаю найголовнішого – коли ця клята війна скінчиться. За журналістику я не турбуюся – я пережив кілька революцій, учасником яких був безпосередньо, тепер ось війна. Ми (журналісти) вміємо швидко реагувати на виклики, перебудовувати сітку мовлення (переходити в цілодобовий новинний формат), шукати правду і стояти на боці добра.
Дай Боже, щоб ця війна скінчилася якнайшвидше і кожен журналіст займався тим, що йому подобається найбільше. Приміром, розказати про матч Динамо – Шахтар у фіналі Ліги чемпіонів УЄФА.
– Звичайно, не відпустимо без доброго слова українцям. Що ви їм сказали б?
– Ви – неймовірні. Ви витримуєте, боретеся, підтримуєте одне одного. Ви довго терпите, але в мить стаєте потужною силою, яка змітає ворожий уряд чи даєте відсіч божевільному ворогу. Нас, українців, клятий сусід нищить століттями, але так і не зламав, не змусив відмовитися від прагнення бути вільними і незалежними. Дякую кожному за силу та єдність. Ми переможемо, бо ми – Україна!
Раніше ми писали: Настав час змусити рф розплатитися за роки використання енергії як зброї – Сибіга
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!