Економічне зростання регіонів: основні переваги вітрових електростанцій
Мільйонні надходження до бюджету: які переваги місцеві громади отримують від встановлення ВЕС

Економічне зростання регіонів: основні переваги вітрових електростанцій
Одним із найефективніших способів отримання електроенергії є вітрові електростанції. По усьому світу країни активно інвестують у розвиток відповідної галузі. Однак у мережі зʼявилася інформація про думки кандидата на пост канцлера Німеччини від Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріха Мерца стосовно необхідності демонтажу вітрових систем у країні. Причина — нібито "огидність" ВЕС.
Чи справді Німеччина розглядає таке рішення, чому розвиток вітрової енергетики важливий, особливо під час повномасштабної війни, а також які переваги місцевим громадам від встановлення станцій — у нашому новому матеріалі.
За словами Євгена Іванова, доктора географічних наук, професора, завідувача кафедри конструктивної географії і картографії Львівського національного університету імені Івана Франка, поява інформації про нібито обговорення демонтажу ВЕС у Німеччині недаремна: це спланована передвиборча кампанія.
Я думаю, що це передвиборчий вкид. У першу чергу більше спекулятивний на інтересах. Завжди відновлювану енергетику одні приймають, інші — ні. Але світ показав, що ми мали би рухатися, особливо під час війни, якраз у напрямку того, щоб розвивати її, — пояснив науковець
Наразі українська енергетика є вразливою до ударів ворога, каже доктор географічних наук. Пріоритетними для росіян є теплові, атомні тощо станції, пошкодження яких може викликати серйозні перебої в енергосистемі через значну роль обʼєктів у виробництві електроенергії. Водночас ВЕС є менш вразливими до масованих атак, оскільки ураження однієї чи навіть кількох турбін не призведе до значного збою.
Я довго працюю в цій сфері, теж маю вже свою вироблену позицію. Ми дарма маємо якісь застереження. Війна то показала. Зрозуміло, що є екологічні обмеження, їх у першу чергу треба дотримуватися при будівництві вітрових електростанцій. Якщо все побудовано належно і проведена повноцінна оцінка впливу на довкілля, тоді застережень не має бути по будівництву — пояснив пан Євген
Як прокоментував Голова Нижньоворітської громади Іван Грига, на їхній території з літа 2024 року уже працюють два вітряка. Наразі ж там триває будівництво вітроелектростанцій із 16 вітротурбін на 80 МВт. За цей час він бачить низку економічних переваг для місцевого населення.
До прикладу, на будівництві працює понад 60 жителів Нижньоворітської громади, які отримують гідні, стабільні заробітні плати. Завдяки економічним надходженням, Грига переконує: села "оживають", покращується рівень життя місцевих. На думку пана Івана, після закінчення робіт хороших спеціалістів і надалі залучатимуть до будівництва вітрових електростанцій в інших регіонах.
Крім того, економічною перевагою для громади є те, що усі фірми, які там працюють, платять ПДФО: "Це мільйони гривень в бюджет. Оренда землі, доріг, території під електролінії".
Ба більше, основні надходження до бюджету громади відбуватимуться зі спрямування 3% доходу від продажу електроенергії. Договір про соціальне партнерство вже укладений між вітряним парком "Островський" та Нижньоворітською громадою.
Вітрова енергетика є важливим компонентом стратегії енергетичної безпеки для України, особливо у воєнний час. Попри спекуляції, такі проєкти доводять свою стійкість до атак та економічну доцільність. Менша вразливість ВЕС до руйнувань забезпечує стабільність енергосистеми, а місцеві громади отримують значні економічні переваги через створення робочих місць, наповнення бюджетів і суттєве покращення інфраструктури. При дотриманні екологічних норм, вітряні станції стають надійним і вигідним джерелом енергії.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!