ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Що таке сентиментальність: приклади та значення для різних людей

Суспільство 17:15 - 12 грудня 2024

Розглянемо, що являє собою сентиментальність

Що таке сентиментальність: приклади та значення для різних людей

Що таке сентиментальність / Фото: freepik

Що означає сентиментальність для різних людей? Не завжди люди, здатні плакати від розчулення, побачивши цуценятко або на сумному моменті у фільмі, викликають позитивні емоції в оточуючих. Давайте розберемося в суті того, що ж таке сентиментальність, як вона може проявлятися і в кого притаманна, у чому її користь, а в чому небезпека, чим відрізняються її прояви в чоловіків і жінок.

Суть сентиментальності

У чому сенс сентиментальності / Фото: freepik

Існує чимало стереотипних уявлень про те, хто такі справжня жінка і справжній чоловік, і якими якостями ці люди обов'язково повинні або не повинні володіти. Так от, у сильних чоловіків і жінок у жодному разі не повинні проявлятися м'якість характеру, чутливість чи сентиментальність. Але чи завжди сильні емоції - це лише ознака слабкості?

Сентиментальність - це особлива властивість психіки, коли люди здатні тонко відчувати емоції інших людей, можуть адекватно з емоційного погляду оцінювати свої вчинки та вчинки інших людей, здатні сприймати навколишній світ передусім крізь призму відчуттів, а не розуму чи логіки.

Сентиментальні люди здатні на такі почуття:

  • розчулення і захоплення;
  • співпереживання;
  • чутливість і сльозливість.

Термін походить із французького «sentiment», що означає 'почуття'. До сентиментів схильні романтичні натури, емоційно насичені ситуації впливають на таких людей глибоко, вони співпереживають і переймаються ними.

Головний прояв сентиментальності - різка зміна настрою на нетривалий період, що виявляється в плаксивості як реакції психіки на подразник. З боку людина виглядає ураженою і слабкою, але це далеко не так. Така реакція означає насамперед чуйність сентиментальної людини, яка здатна проживати емоційно насичені ситуації з широким спектром власних емоцій, вона здатна "проживати" емоції інших людей як свої власні.

Кому притаманна сентиментальність і як проявляється

Хто схильний бути сентиментальним / Фото: freepik

Виявити сентиментальну або схильну до сентиментальності людину в натовпі легко: така людина відреагує на тригерну ситуацію тоді, коли інші жодних емоцій не покажуть. У цей момент людина буде бурхливо проявляти свої емоції.

Важливо розуміти, якщо людина має настільки тонку душевну організацію, її значущість у суспільстві не має ставати меншою. Сентиментальною людина може бути незалежно від її соціального статусу, віку чи статі. Як правило, таку якість, як сентиментальність, людина з віком не втрачає, навпаки, вона може посилитися.

Багато дослідників навіть зазначають, що сентиментальна людина має більше шансів добре "влаштуватися" в житті, оскільки сентиментальній людині притаманні:

  1. Високий рівень емоційного інтелекту, який допомагає не тільки краще розбиратися в почуттях інших людей, а й розуміти свій внутрішній лад, контролювати емоції в складних, екстремальних ситуаціях.
  2. Упевненість у собі через відсутність страху перед відкритим проявом почуттів.
  3. Повага до почуттів інших людей.

Сльозливість як прояв сентиментальності найчастіше проявляється в таких ситуаціях:

  • споглядання маленької дитини;
  • споглядання милої тварини;
  • перегляд фотографій, які нагадують про важливі моменти минулого;
  • спостереження за тим, як інші люди проявляють свої почуття;
  • знайомство зі зворушливою історією людини;
  • перегляд фільмів, де проявляються глибокі емоції або зачіпаються важливі теми.

Користь і небезпека сентиментальності

Чим корисна і чим небезпечна сентиментальність / Фото: freepik

Сентиментальність - особлива якість особистості, яку не слід ставити в заслугу людині, але й не слід вважати негативною рисою характеру. Також сентиментальність не повинна чинити негативного впливу на життя людини, а має бути певним способом самовираження. Хоча ця якість не є тотожність добросердечності.

Як правило, сентиментальні люди не викликають негативних емоцій в оточуючих. Адже такі люди завжди бачать світ із позитивного боку, а якщо й помічають негативні сторони подій, вони завжди намагаються спрямувати їх у більш сприятливе русло.

Сплески емоцій не повинні заважати якості життя. Вони цілком доречні, якщо стався різкий сплеск справді негативних емоцій, спонтанно захотілося яскраво висловити ставлення до будь-чого, є можливість встановити тісніший емоційний зв'язок з іншими людьми.

В інших випадках надмірні емоції можуть мати негативний вплив, оскільки можуть збивати зі шляху, здатні навіть занурити в тривалу депресію. Вплутуючись у розв'язання чужих проблем, проживаючи їх, до того ж надто глибоко й емоційно, можна поставити на паузу своє життя, витрачаючи цінний часовий, енергетичний, і - головне - психічний ресурс заради чужого блага.

Із зайвою емоційністю, коли вона недоречна, допоможе впоратися:

  • постійна оцінка спектра емоцій, які відбулися в той самий момент, коли ви почали плакати;
  • спроби проаналізувати і свої почуття, і почуття інших людей.

Ці практики допоможуть звикнути до зовнішнього фону, його зміни, і виключити гострі реакції на нього.

Виражати емоції, які ллються через край, можна в живописі, написанні віршів, заняттях танцями. Перетворити емоції на зовнішню силу допомагає спорт.

Сентиментальність чоловіків і жінок

Сентиментальність може проявлятися в людей із різним темпераментом. Мабуть, не схильні до неї тільки флегматики. Меланхоліки, зрозуміло, більш схильні, а також проявляється сентиментальність і в сангвініків або холериків. Чутливіші люди з активною правою півкулею мозку, тому лівші частіше виявляють свої почуття, ніж правші.

Чи залежить сентиментальність від статі? Взагалі, не залежить, просто жінки більш сентиментальні, оскільки:

  • жіноча психіка більш рухлива і пластична;
  • чоловіки частіше плачуть від радості, а жінки - і від радості, і від горя, і від розчулення;
  • чоловіки мислять лінійно, а жінки здатні глибше зануритися в ситуацію і потужно прожити її;
  • чоловіків з дитинства вчать пригнічувати емоції, бо вони - ознака слабкості, а жінок - навпаки - вчать їх виражати;
  • гормональний фон жінок інший, що вищий рівень тестостерону, то нижча емоційна чутливість, саме тому чоловіки менш емоційно чутливі, а в жінок чутливість регулює прогестерон, що зростає в період перед менструацією або під час вагітності.

До речі, з роками рівень тестостерону в чоловіків падає, тому вони емоційно вирівнюються з жінками.

Висновок

Сентиментальність є якістю вродженою, і з часом вона нікуди не зникає. Така людина щира, здатна на зворушливі емоції та непідробну турботу. Рекомендації психологів допоможуть виявити, правильно оцінити і впоратися з сентиментальністю.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин