Ціни на продукти та паливо стрімко зростають: що здорожчало найбільше у березні 2026 року
Держстат зафіксував прискорення зростання цін до 7,9% у березні
Інфляційний тиск посилюється: Держстат зафіксував прискорення росту цін у березні 2026 року/Фото: Рexels
-
Річна інфляція в Україні у березні 2026 року прискорилася до 7,9% порівняно з 7,6% у лютому, що зумовлено наслідками війни та глобальними економічними чинниками.
-
Продукти за місяць подорожчали на 1,3%, зокрема суттєво зросли ціни на яйця та фрукти, а вартість пального підскочила на 13,2% через логістику та курс валют.
-
Для стабілізації купівельної спроможності фахівці закликають до боротьби з тіньовою економікою, через яку бюджет втрачає близько трильйона гривень щороку.
Згідно з останнім звітом Державної служби статистики, рівень річної інфляції в Україні продемонстрував висхідну динаміку, досягнувши позначки 7,9% у березні 2026 року. Для порівняння, ще у лютому цей показник становив 7,6%.
Попри поточне зростання, ситуація виглядає стабільнішою, ніж рік тому: у березні 2025 року інфляція була майже вдвічі вищою і складала 14,6%. Проте поєднання глобальних факторів, таких як подорожчання нафти на світових ринках та зміцнення долара, разом із внутрішніми викликами (наслідки війни, енергодефіцит та обстріли), продовжує тиснути на гаманці українців.

Продукти харчування: що дорожчає найшвидше
Лише за один місяць (березень до лютого 2026 року) продукти та безалкогольні напої в середньому додали в ціні +1,3%.
Лідери здорожчання за місяць:
- Яйця: +7,7%
- Соняшникова олія: +3,3%
- Фрукти: +2,4%
- Хліб та випічка: +2,0%
- Риба та рибні продукти: +1,5%
Водночас зафіксовано незначне зниження вартості цукру (-1%), макаронних виробів (-0,2%) та вершкового масла (-0,1%).

У річному вимірі (березень 2026 до березня 2025) "продуктовий кошик" став дорожчим на 9,5%. Найбільший ціновий стрибок за рік демонструють яйця (+20,1%), риба (+19,4%) та фрукти (+17,1%). Проте є і позитивні аспекти: за рік суттєво подешевшали овочі (-15,1%) та цукор (-11,9%).
Паливо, транспорт та послуги
Особливо відчутним у березні став стрибок цін у нехарчовому секторі. Через ситуацію на енергетичному ринку вартість палива та мастил лише за місяць злетіла на 13,2%, а в річному розрізі – на рекордні 23,4%.
Зміни вартості послуг та товарів (березень до лютого 2026):
- Одяг та взуття: +12%
- Залізничні квитки: +8,2%
- Автобусні перевезення: +6%
- Зв’язок: +2,5%
У річній перспективі також значно подорожчали алкоголь та тютюнові вироби (+15,7%), сфера освіти та ресторанно-готельний бізнес (близько 13–14%). Приємним винятком став одяг та взуття, які за рік подешевшали на 6,1%, а також фармацевтична продукція (-2,5%).

Економісти наголошують, що в умовах війни захист купівельної спроможності громадян стає пріоритетом №1. Базові потреби – ліки, їжа та предмети першої необхідності – не повинні ставати розкішшю для українських родин.
Одним із ключових інструментів для стабілізації ситуації називають боротьбу з тіньовим сектором економіки. За оцінками, через "тінь" державний бюджет щороку втрачає близько трильйона гривень. Повернення цих коштів у легальне поле дозволило б забезпечити системне підвищення пенсій, соціальних виплат та зарплат, що є критично важливим на фоні інфляції, яка прискорюється.
Попри зростання вартості пального, Голова АМКУ Павло Кириленко пов’язує це не з картельною змовою, а з логістичними витратами та курсовими коливаннями. На фоні падіння світових цін на нафту влада закликала ринок до зниження цінників; "Укрнафта" вже відреагувала першою, почавши перегляд вартості на своїх заправках.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!