ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Три команди УПЛ, які максимально не реалізовують свій потенціал

Спорт 15:30 - 19 лютого 2025

Друга частина чемпіонату, що стартує незабаром, – чудова нагода кардинально змінити ситуацію…

Три команди УПЛ, які максимально не реалізовують свій потенціал

ФК Колос

Українська Прем'єр-ліга повертається після зимової паузи. У п'ятницю, 21 лютого, відбудеться перший у 2025 році офіційний поєдинок в рамках вітчизняного клубного футболу, у якому Колос прийме Чорноморець. Хто та як себе покаже у весняній частині сезону вболівальникам та експертам ще тільки доведеться побачити, а поки що ми пропонуємо вам поговорити про три команди УПЛ, які восени так і не змогли реалізувати свій потенціал, моменти та в якихось епізодах навіть перевагу над суперниками.

Основним критерієм у такому вельми дискусійному питанні виступить показник очікуваних очок – Expected Points (xPts), який досить поширений в англійському футболі, де його полюбляють використовувати для аналізу.

Різниця між показником xPts та фактично набраними командою очками й зуміє достатньо наочно показати, кому не вдалося реалізувати увесь свій потенціал в першій частині сезону. Про три команди, в яких ця різниця виявилася максимальною у нашому чемпіонаті, ми прямо зараз і поговоримо…

Рух: 3,7

Очікувані очки: 26,7xPts
Фактичні очки: 23

ФК Рух

Рух – це особлива команда в поточному розіграші української Прем'єр-ліги. Такою її робить хоча б той фактор, що львів'яни, причому із відривом, є наймолодшим колективом УПЛ за середнім віком футболістів, які брали участь у поєдинках сезону. Середній вік Руха становить 21,8 років, в той час як у Шахтаря та Зорі, що знаходяться на другому й третьому місцях, цей показник дорівнює 24,1 та 27,7 років відповідно.

Незважаючи на молодість складу, Рух доводить, що здатний діяти якісно та із розумінням справи. Львів'яни займають третій рядок в лізі за глибокими передачами (138; поступаються тільки Динамо та Шахтарю), четвертий – за передачами у розріз (71; більше – у Кривбаса, Карпат та Шахтаря), а п'ятими є за ключовими передачами (50; вищий показник тільки у Динамо, Карпат, Шахтаря та Олександрії), передачами в останню третину (923; більше – у Шахтаря, Динамо, ЛНЗ та Полісся) та розумними передачами (28; більше – у Шахтаря, Динамо, Кривбаса та ЛНЗ).

Однак у турнірній таблиці Рух на зимову паузу пішов тільки на сьомому рядку. По суті, команда Пономарьова дуже непогано виглядає в середині поля, де здатна вести гру, не губитися й демонструвати цікаві рішення, проте з останнім пасом, а також із грою в обороні Рух має проблеми. Почасти це можна списати якраз на молодий вік, бо інакше пояснити, чому львів'яни є першими в УПЛ за кількістю втрат м'яча (2091) та фолами (224), дуже складно.

Бажання грати та проявляти себе у цієї команди є точно присутніми. Так само як проглядається і гарний потенціал у деяких виконавців, проте в цілому Пономарьову доведеться виконати ще неймовірний пласт роботи, аби усе це "із паперу" нарешті конвертувалося в приємний результат у турнірній таблиці, яким, безумовно, буде вихід до єврокубків.

Щоправда, цієї зими всередині Руха відбулися настільки глобальні та поки що відверто незрозумілі зміни, пов'язані чи то із об'єднанням з Карпатами, чи то просто із продажем своїх лідерів у стан «зелено-білих», що й загадувати на майбутнє відверто не варто. Можливо, невдовзі Рух справді зуміє кваліфікуватися до єврокубків, але не виключено, що з волі свого власника вже наступного сезону ми й зовсім не побачимо цей клуб у професіоналах…

ЛНЗ: 4,2

Очікувані очки: 23,2xPts
Фактичні очки: 19

ФК ЛНЗ

Черкаський ЛНЗ – клуб, який демонструє достатньо цікавий вектор розвитку, який певною мірою нагадує гру Football Manager, де багатьом завжди цікаво взяти команду, що не обертається десь там на вершині, й за досить обмежених ресурсів за допомогою логічних та вдалих рішень, у тому числі й на трансферному ринку, спробувати зробити з неї гранд.

В ЛНЗ, власне, діють вельми логічно: почали запрошувати недорогих, але аж ніяк небезталанних футболістів, у тому числі з-за кордону, а на початку сезону запросили тренера, котрий був готовий (як мінімум на словах) поставити колективу більш атакувальний та проактивний футбол, здатний якнайкраще розкрити потенціал окремих виконавців.

І зараз за низкою статистичних показників ЛНЗ справді виглядає дуже гідно. Зокрема, команда із Черкас третя у чемпіонаті за середньою часткою володіння м'ячем у кожному з матчів (56,5%). Примітно, що вище за ЛНЗ у цьому ігровому компоненті лише визнані гранди вітчизняного клубного футболу – Шахтар (61,7%) та Динамо (57%).

Також у ЛНЗ другий в УПЛ показник за обведеннями (403; вище – тільки у Шахтаря), третій – за інтенсивністю єдиноборств (5,9), загальною кількістю виконаних передач (7565) та кількістю пасів у фінальну третину (956). А ось перше місце в ЛНЗ у лізі за довгими передачами (968) та пасами із просуванням (1344). Втім, вибудувати ефективно працюючу «вертикальну тікі-таку» в Андреса Карраско у ЛНЗ так і не вдалося, через що іспанець залишив свою посаду й навесні черкаську команду до нових, як сподіваються фанати клубу, успіхів поведе авторитетний вітчизняний наставник Роман Григорчук.

Як і в ситуації з Рухом, важливо зазначати, що ЛНЗ, який намагався демонструвати проти більшості суперників ледь не домінуючий стиль футболу, припускався занадто багато помилок. За втратами м'яча ця команда – третя в УПЛ (1959), так само як третя вона і за кількістю отриманих жовтих карток (38).

Очевидно, що свій потенціал ЛНЗ не реалізовує навіть на 60-70%. На «зимівлю» команда пішла лишень 10-тою в турнірній таблиці, і це при тому, що за чистими витратами на придбання новачків клуб із Черкас є шостим у лізі, поступаючись тільки тим, кого найближчими роками йому і так навряд чи вдасться обійти (Шахтар, Полісся, Динамо, Карпати та Колос, з яким якраз і може конкурувати плюс-мінус на рівних).

Подивимося, що зміниться навесні, тим паче що прихід Романа Григорчука дає зрозуміти, що очікування змін все ж таки не є безпідставними…

Колос: 6,8

Очікувані очки: 24,8xPts
Фактичні очки: 18

ФК Колос

На вершині цього антирейтингу опинився Колос – ще одна команда, перед якою керівництво ставить досить амбітні, принаймні за мірками вітчизняного футболу, завдання, і в цілому дає ресурси для їх втілення, але реалізуватися на повну в якої ніяк не виходить.

В поточному сезоні підопічні 38-річного Олександра Поздєєва мають найгірший баланс між показником очікуваних та фактично набраних очок. Загалом Колос робить ставку на дуже прагматичний футбол, де значно більше акцентів робиться на побудові якісної оборони. І це ковалівцям загалом вдається, адже Колос разом із Олександрією – це друга команда УПЛ із найменшою кількістю пропущених м'ячів в сезоні (12; менше лише у Динамо – 11).

Ключова проблема Колоса полягає в тому, що підопічні Поздєєва також перебувають у списку антилідерів за кількістю забитих м'ячів у цьому чемпіонаті. Їх у ковалівців лишень 11 в 17 матчах! При цьому, Колос – абсолютний лідер УПЛ за навісами (287), третя команда чемпіонату за пасами із просуванням (1260) та п'ята – за загальною кількістю виконаних передач (7015). Останній статистичний момент є абсолютно парадоксальним, якщо зважати на те, що в середньому за володінням м'ячем (47,5%) Колос – це п'ята з кінця команда поточного розіграшу чемпіонату.

Але найбільш очевидна проблема нинішнього Колоса – це завершальна фаза атак. Кажучи глобально: у команді Поздєєва просто нема кому забивати м'ячі. Навіть теоретично Колос напрацював на 17,84 голів (за метрикою xG – очікуваних голів), але фактично команда забила їх лише 11…

Взимку в Колосі спробували змінити ситуацію на краще. У команду на правах вільного агента прийшов центрфорвард Микола Ковталюк, котрий за рік перебування у Ворсклі так і не зумів проявити себе так, як це вдавалося йому в Казахстані і – особливо – в Грузії. Крім того, ковалівці пішли на оновлення клубного рекорду за сумою вхідного трансферу, придбавши за 550 тисяч євро албанського атакувального хавбека Аріналдо Ррапая, який демонстрував досить вражаючу гру у складі свого попереднього клубу – Партизані з Тирани.

Навесні Колос просто повинен додавати з точки зору результату. Інакше Поздєєву навряд чи вдасться зберегти свою посаду, а клубному керівництву доведеться вже вп'яте за останні чотири роки підшукувати для першої команди нового головного тренера.

Олексій СЛИВЧЕНКО

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин